Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

EKONOM: Švýcarský soud žádá v kauze MUS doplnit detaily k prodeji Škody Holding

13.05.2012, zpravy.iHned.cz

Obžalobu bývalých manažerů Mostecké uhelné žádá švýcarský soud doplnit v bodě „praní špinavých peněz“, zejména v souvislosti s privatizací plzeňské Škody.

Část obžaloby proti někdejším manažerům Mostecké uhelné společnosti, kterou švýcarský soud předal prokuratuře k dopracování, se týká především obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s privatizací Škody Holding.

Zbylé tři body obžaloby, vedené proti šestici českých manažerů a jednomu Belgičanovi, přijal soud bez výhrad. Jde o „porušení povinností při správě cizího majetku, podvod a padělání“.

Plyne to z textu dokumentu z 12. dubna, jímž švýcarský federální soud vrátil spis prokuratuře, a který získal týdeník Ekonom.

Soud v něm prokuraturu vyzývá především k doplnění a přesnějšímu vysvětlení obžaloby v souvislosti mezi aktivitami Appian Group (která v roce 1999 ovládla Mosteckou uhelnou), privatizací Škody Holding a vzneseného obvinění z praní špinavých peněz.

„Obvinění týkající se praní peněz neumožňuje v každém z případů pochopit, jaké jednání či opomenutí je individuálně vytýkáno každému z obviněných,“ píše mimo jiné soud.

Obviněnými muži jsou Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques de Groote. Švýcarská prokuratura má na doplnění spisu čas do 12. června.

Není vyloučeno, že kvůli okolnostem privatizace Škody Holding, jíž se teď musí znovu a detailněji zabývat, by se v centru pozornosti švýcarské prokuratury mohly ocitnout i další osoby.

Mladá fronta Dnes například loni v září zveřejnila dokumenty, které mimo jiné naznačují, že v rozsáhlé struktuře firem a jejich účtů ve švýcarských bankách, které měly vztah ke skupině Appian, se objevuje kromě bývalých i nynějších manažerů Škody i jméno bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. Případem se zabývala i česká protikorupční policie. Od loňského listopadu prověřovala Romanovu roli při zadávání zakázek ČEZ pro plzeňskou Škodu, případ ale v březnu odložila s tím, že Roman nespáchal žádný trestný čin.

Případ nadále v agendě soudu

Soud v jednom z bodů dokumentu, který má týdeník Ekonom k dispozici, také výslovně píše, že i když spis vrací k doplnění prokuratuře a řízení se přerušuje, „případ zůstává nadále v agendě soudu“. Možnost, že by Česko mohlo využít nové příležitosti a pokusit se opět připojit k trestnímu řízení, je proto minimální.

Česká republika se však kvůli novému vývoji v případu rozhodla vyčkat i s civilní žalobou, kterou má již připravenou.

Hlavní argumentem je obava z toho, že pokud by soud nakonec žalobu vůbec nepřijal, hrozil by Česku ze strany obžalovaných manažerů miliardový soud za škodu způsobenou zablokováním dvanácti miliard korun na švýcarských účtech.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít