Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kontroloři ČEZu

Kontroloři ČEZ nevydírají ani neohrožují odběratele, tvrdí Roman

03.02.2010, CT24.cz

Vymahači ČEZu se učí střílet, prý je ohrožuje organizovaný zločin. Roman také vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku podílela policie nebo armáda. Přiznal ale, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k „přehmatům“. Rovněž prohlásil, že výcviku, ze kterého videozáznamy pocházely, se zúčastnilo deset zaměstnanců NTZ v letech 2005 a 2006, od té doby se žádný výcvik nekonal. Po loňském vnitřním auditu NTZ už podle něj zaměstnanci útvaru nosí oděvy, které nejsou zaměnitelné s policejními uniformami.

Výcvik vymahačů ČEZu

Martin Roman o metodách pracovníků útvaru: „Když klepete na pěstírnu marihuany, nevím, zda se to dá provést stylem: ‚Dobrý den, nebyli byste tak strašně hodní, my se jdeme jen zeptat, zda u Vás není nějaký černý odběr…‘ To by asi nezafungovalo.“ Za pětiletou existenci Útvar netechnických ztrát podle Romana odhalil 15 tisíc krádeží energie, čímž podle slov generálního ředitele ušetřil přes 500 milionů korun. Pracovníci týmu se prý při své práci soustavně střetávají s organizovaným zločinem, výhrůžkami, fyzickým násilím i napadáním, včetně napadení psem.

Impulzem pro vznik útvaru mělo být první odhalení nelegální pěstírny marihuany, což znamenalo konfrontaci s lidmi z „ryze kriminálního prostředí, používajícími ryze kriminální metody… Jen v loňském roce jsme takových pěstíren odhalili více než osmdesát právě díky práci tohoto útvaru,“ řekl Roman. Generální ředitel také zdůraznil, že z existence útvaru nemá ČEZ žádné zisky, ale pouze mediální problémy, které se datují více než rok.

NTZ podle něj funguje proto, aby se lidem nezvyšovala cena elektřiny, a rušit jej nehodlá. „Děláme to kvůli tomu, aby lidem nerostla cena elektřiny… Děláme to proto, aby poctiví odběratelé nemuseli platit za ty, kdo elektřinu kradou. Pak by to neplatil ČEZ, ale ostatní poctiví platiči za elektřinu,“ řekl Roman.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít