Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Tykač jedná s ČEZ o koupi dvou elektráren

31.01.2012, Hospodářské noviny

ČEZ a Czech Coal chtějí ukončit letitý spor o uhlí. Skončit může miliardovým obchodem

Největší obchodní spor na české scéně spěje k rozuzlení. Šéf energetické jedničky ČEZ Daniel Beneš po více než roční přestávce znovu zasedl za jeden stůl s majitelem uhelné společnosti Czech Coal Pavlem Tykačem. Jednají o dodávkách uhlí z mosteckých dolů pro elektrárnu Počerady. Výsledkem může být mnohamiliardový obchod, jehož předmětem budou nejen Počerady, ale i další elektrárna firmy ČEZ – Chvaletice.

Dohoda je pravděpodobná, obě firmy začíná tlačit čas. Dosavadní kontrakt na dodávky uhlí pro Počerady vyprší už letos. Pokud se obě strany nedomluví, bude elektrárna od ledna bez paliva a Tykač bez klíčového zákazníka.

„V prosinci se s Tykačem sešel nový šéf ČEZ Daniel Beneš a jednání se opět rozjela. Novým motivem jsou Chvaletice,“ řekl HN zdroj, který oba manažery zná a obchoduje s nimi. Jednáním je nyní pověřen obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Start nového kola rozhovorů potvrdil i Tykač. „Ano, jednání běží,“ řekl bez podrobností. Stručný je i komentář mluvčí ČEZ Evy Novákové: „Jednání s Czech Coal nebyla přerušena, pokračují, není co obnovovat. K obsahu se ale nebudeme vyjadřovat.“ Zvažovaný prodej Chvaletic ale potvrdila řada lidí blízkých šéfům ČEZ i Czech Coal.

ČEZ vede s Tykačem kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady už pět let soudní spory. Dohoda, podle níž by buď Czech Coal koupil počeradskou elektrárnu, nebo ČEZ od Tykače důl, který ji zásobuje, se už jednou rýsovala. Pak ale mezi oběma firmami došlo k těžké roztržce: těžaři si stěžovali na údajně monopolistické praktiky ČEZ v Bruselu, Evropská komise pak do ČEZ poslala hloubkovou kontrolu, jež dodnes neskončila. Jednání zamrzla a ČEZ dokonce zažaloval těžaře o desetimiliardové odškodné za zmařený kontrakt.

Averze mezi Tykačem a vedením ČEZ vyvrcholila loni na podzim, když se v médiích objevily dokumenty svědčící o vlastnickém napojení tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana na plzeňskou Škodu. Aféra patrně urychlila Romanův odchod z čela ČEZ do dozorčí rady a nabourala jeho pověst nejúspěšnějšího českého manažera. Roman tvrdí, že ji vyvolal právě Tykač, aby se ho zbavil, připravil si půdu pro smír s ČEZ a prosadil vysoké ceny uhlí.

Nová varianta dohody – koupě jak Počerad, tak Chvaletic – jež je teď ve hře, může zamíchat rozložením sil v české energetice. Chvaletice jsou zásobovány ze Severočeských dolů skupiny ČEZ. I jejich dlouhodobý kontrakt se chýlí ke konci, s novým se nepočítá. ČEZ chtěl elektrárnu loni přenechat holdingu EPH. Z převodu nakonec sešlo právě proto, že k nim ČEZ nebyl ochoten přibalit i smlouvu na uhlí. Dnes uvažuje o tom, že by Chvaletice po roce 2016 zavřel. Pokud je neprodá.

Czech Coal by ovšem mohl Chvaletice v budoucnu provozovat jedině na úkor jiného z velkých zdrojů, jež zásobuje dnes. To je hrozba hlavně pro elektrárnu Opatovice z holdingu EPH, kterou dnes zásobují právě mostecké doly. I Opatovicím brzy skončí kontrakt na uhlí a Tykač by mohl zdejší dodávky přesměrovat do vlastních Chvaletic. Mezi Tykačem a šéfem EPH Danielem Křetínským panuje nepřátelství rovněž kvůli cenám uhlí a nezávislost na odbytišti v Opatovicích by posílila Tykačovu pozici.

5 let trvá spor mezi ČEZ a společností Czech Coal o dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady. ČEZ trvá na uzavření dlouhodobého kontraktu podle předběžné smlouvy uzavřené v roce 2005.

V roce 2007 vstoupil do Czech Coalu Pavel Tykač a firma předběžnou smlouvu označila za nezávaznou. Za nové dodávky chce od ledna 2013 výrazně vyšší ceny (až dvojnásobné).

ČEZ za průtahy žádá u soudu desetimiliardové odstupné. Czech Coal si naopak stěžoval v Bruselu na monopolistické praktiky ČEZ.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít