Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Šéf akvizic Vladimír Schmalz končí v ČEZ

16.09.2011, Ceskapozice.cz

Ředitel úseku fúzí a akvizic by měl podle informací ČESKÉ POZICE firmu opustit ještě tento měsíc. Na dotazy o svém odchodu však nereagoval.

Z vedení společnosti ČEZ má kromě Martina Romana odejít i jeden z nejvlivnějších manažerů Vladimír Schmalz. Dosavadní ředitel úseku fúzí a akvizic by měl podle informací ČESKÉ POZICE skončit ještě tento měsíc. Ve čtvrtek ani dnes však nezvedal telefon a neodpověděl ani na dotaz zaslaný SMS. Na otázku o konci hlavního akvizitora ČEZ neodpověděl ani nový generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, ani jeho předchůdce Martin Roman. Je tedy pravděpodobné, že dny Schmalze v ČEZ jsou sečteny.

Odchod Schmalze by zapadal do snahy premiéra Petra Nečase omezit vliv Mirka Topolánka a jeho lidí v české energetice, stejně jako do jeho požadavku na strategické otočení priorit ČEZ ze zahraničních akvizic na domácí dostavbu jaderné elektrárny.

Jméno Vladimíra Schmalze se tento týden v souvislosti s událostmi v ČEZ neobjevuje poprvé. Server motejlek.com ve středu uvedl, že za koncem Romana v čele ČEZ je hlavně to, že nedokázal čelit tlaku Nečase na odvolání Schmalze a raději odstoupil. Schmalz se prý znelíbil pražské ODS. Manažer ČEZ je občanským demokratem a za tuto stranu sedí v pražském zastupitelstvu. (Podle informací ČESKÉ POZICE byl Roman se Schmalzem dlouhodobě v konfliktu, ale právě politické zázemí drželo Schmalze ve funkci.)

Vladimír Schmalz, který vedl úsek fúzí a akvizic ČEZ sedm let, je absolventem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické, kde promoval v roce 1994. Zúčastnil se zahraničních pobytů a stáží na Universität Hannover, Universität Münster, Hochschule St. Gallen, ESCP Paris a v Mezinárodním institutu pro ekonomiku a politiku v Hamburku.

Od roku 1991 do roku 2004 byl generálním ředitelem, později předsedou představenstva a akcionářem společnosti SAWBAC, která podniká v oblasti facility managementu v České republice a na Slovensku. Je členem IFMA (Mezinárodní asociace facility managementu), Britské obchodní komory a Americké obchodní komory.

V letech 2004–2005 zastupoval zájmy ČEZ v dozorčí radě Severočeské energetiky, v letech 2005–2006 také v dozorčí radě Škody Praha. V současné době je členem dozorčí rady distribuční společnosti EAD Stolichno v Bulharsku a od roku 2006 zastává funkci generálního ředitele ZAO TransEnergo v Ruské federaci.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít