Mapování
Zavřít vyhledávání

Jacques de Groote

Belgický podnikatel (věk 86 let – rok 2013), ředitel Světové banky, zakladatel Appian Group Europe s.a.

Belgický podnikatel, ředitel Světové banky, zakladatel Appian Group Europe s.a., předseda představenstva Appian Group Europe s.a. Spolu s několika českými uhlobarony stanul u švýcarského soudu kvůli kauze Mostecké uhelné, byl prvním z obžalovaných, který vypovídal, a mj. potvrdil, že se při privatizaci severočeských dolů podvádělo. Odevzdal soudu dokument popisující jeho úlohu v celé kauze.

Investenergy v dubnu 1998 podepsala s Appian Advisors smlouvu, podle níž měla tato firma vystupovat jménem Investenergy a kupovat pro ni akcie MUS. Žaloba tvrdí, že záměrem bylo vyvolat u veřejnosti, ostatních akcionářů MUS i u českého státu dojem serióznosti použitím jména de Grooteho i jména Appian. Poté co Investenergy koupila v roce 1998 od státu zbývající akcie MUS, byla jako nový vlastník uvedena firma Appian Group, která byla podle obžaloby „fiktivním zahraničním investorem“.

„Byl placen, aby lhal,“ uvedl později žalobce.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít