Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

Dělal u Topolánka, Klause, teď jde do ČEZ

23.07.2013, Mladá fronta Dnes

Bývalý mluvčí Radim Ochvat nastoupí do energetické polostátní skupiny

Radim Ochvat, absolvent pedagogické fakulty, se jako moderátor jednoho ostravského rádia jednou při rozhovoru seznámil s tehdejším předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Nějak si porozuměli a tím nastartoval docela úspěšnou kariéru.

2005 – nastoupil jako Topolánkův tajemník, po vítězných volbách se tak přesunul na Úřad vlády do Strakovy akademie.

2008 – nečekaně přešel na Pražský hrad dělat mluvčího Václavu Klausovi, ale častěji za prezidenta mluvilo legendární duo poradců Petr Hájek a Ladislav Jakl. „Šel jsem na Pražský hrad s velkým respektem k panu prezidentovi a ten respekt byl po letech ještě silnější. Samozřejmě, měl jsem i určité obavy, jestli to zvládnu, zda nejsem mladý, měl jsem tehdy jedenatřicet.

Ale snad jsem svou roli a práci pochopil dobře,“ vzpomínal.

A aktuálně rok 2013 – Radim Ochvat nastupuje od září do energetické společnosti ČEZ. „Bude zastávat pozici manažera útvaru pro vnější vztahy, ve které zastřeší aktivity mediální, public relations i komunikační útvary jaderných elektráren. Sjednocujeme všechny komunikační složky pod jeden útvar,“ vysvětlil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Radim Ochvat přichází vytvářet „tvář“ firmy v době, kdy se rozhoduje, jestli v Temelíně dostavějí další dva reaktory Rusové či Američané, nebo jestli to celé neodpískat. Jako Ochvatův „objevitel“ se rád označuje Topolánkův kamarád a lobbista Marek Dalík. „Já jsem Radima vzal do Prahy a zaměstnal jsem ho. Působil u mě tak rok a půl. Byl normálním PR manažerem, měl klienty a staral se o ně,“ vzpomínal před časem Dalík na dobu, kdy ještě Topolánek vedl kampaň ODS před sněmovními volbami 2006.

Radim Ochvat po odchodu z Hradu letos v březnu odjel na měsíční dovolenou do Austrálie. Tehdy v rozhovoru pro MF DNES emotivně vzpomínal na Klausův trapas s „ukradeným“ perem v Chile.

„Ta záležitost je pro mě osobně křivdou. My všichni členové delegace jsme to viděli: byla to naprosto přirozená věc, kdy si prezident po podpisu dává pero do saka.

Když podepisuje smlouvu Medveděv s Obamou, tak to pero vezmou a dají si ho do saka. Ale tím, jak to ČT střihla s těmi šipkami, s tou hudbou – a pak to rychle kolovalo po celém světě – to byla pro mě velmi neférová věc,“ mluví klausovským jazykem.

Mnozí za nástupem Ochvata do ČEZ vidí exprezidenta Václava Klause, jenž má s energetiky dobré vztahy. Na vysoké pozici ředitele útvaru controllingu tady pracuje jeho syn Jan Klaus. A nynější předseda dozorčí rady ČEZ Martin Roman, bývalý ředitel podniku, je mecenášem a sponzorem privátního gymnázia PORG, které vede Klausův starší syn Václav.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít