Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Temelín

Využijeme německý odklon od jádra, říká šéf ČEZu

02.05.2011, Novinky.cz – ekonomika

S plánovaným odklonem Německa od jaderné energie chce ČEZ prodávat Němcům více proudu. V rozhovoru pro pondělní vydání ekonomického listu Handelsblatt to řekl šéf firmy Martin Roman. Chystané odstavení německých jaderných elektráren podle něj povede ke zdražení elektřiny a k odchodu velkých průmyslových podniků z Německa. „Velké průmyslové podniky budou zvažovat, zda budou chtít v zemi vzhledem ke stoupajícím cenám elektřiny zůstat. Dříve nebo později se velký průmysl přesune do zahraničí, tím jsem si celkem jistý,“ upozornil Roman s tím, že by český koncern nedostatek proudu na německém trhu rád využil ve svůj prospěch. Z jaderné energie v současné době pochází asi 23 procent německé elektřiny. V souvislosti s tím bude potřeba rozšířit přenosové sítě přes hranice, což by podle Romana neměl být z české strany výraznější problém. Šéf ČEZu však nepočítá s tím, že by se v důsledku „německých dodávek“ měla uspíšit dostavba jaderné elektrárny Temelín. Současné plány hovoří o tom, že do roku 2020 by měl mít Temelín další dva bloky.

Německé přehodnocení

Vláda kancléřky Angely Merkelové přehodnotila svou energetickou politiku po březnové katastrofě v japonské atomové elektrárně Fukušima. Vláda na tři měsíce pozastavila prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení a sedm nejstarších minimálně po tuto dobu vyřadila z provozu. V polovině dubna kancléřka oznámila, že její země jádro opustí, jak nejrychleji to bude možné, a zaměří se na využívání energií z obnovitelných zdrojů. Termín zavření německých jaderných elektráren chce oznámit v červnu, podle pondělního vydání Handelsblattu by to mohlo být do deseti let.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít