Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Razie v ČEZu

Vrchol uhelné války

30.11.2009, zdroj: Týden

Evropští detektivové vtrhli do ČEZ na základě podnětu od Czech Coal, kterou spoluvlastní finančník Pavel Tykač.

Je květen 2006 a finanční predátor Pavel Tykač právě koupil za zhruba deset miliard 49procentní podíl v Mostecké uhelné, což je nynější Czech Coal. Tehdy se začal rodit největší konflikt v českém byznysu, který minulý týden vyvrcholil razantním zásahem evropských úředníků v kancelářích polostátního ČEZ a Energetického průmyslového holdingu (EPH). „Důvod zásahu je jasný, je to válka o uhlí v České republice,“ uvádí analytik Jan Tomaník z Wood & Company. Jeho hlavními hráči jsou na jedné straně ČEZ a J&T a na druhé skupina Czech Coal.

Rozbuška z Mostu

Popud k šetření vyšel právě od těžařů z Czech Coal, kteří dlouhodobě usilují o dramatické zvýšení výkupních cen za své uhlí, jež mimo jiné dodávají elektrárnám ČEZ a komořanské teplárně patřící EPH. „Už dříve jsme upozornili, že společný postup ČEZ a J&T vytváří distorze na trhu s elektřinou,“ sdělil TÝDNU menšinový vlastník Czech Coal Petr Pudil.

Razie v sídlech ČEZ a EPH byla přitom tvrdá. Evropští kontroloři si stahovali e-maily, data z počítačů i osobních telefonů manažerů firem. Kopírovali si stovky dokumentů i ručně psané poznámky. Vyslýchali pak vrcholné manažery obou prošetřovaných společností. „Komplikuje to běžný chod firmy,“ řekl mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák. Evropská komise šetří ČEZ, zda omezoval obchod s hnědým uhlím, manipuloval s cenou elektřiny a vytvářel překážky projektům elektráren konkurentů. Vyšetřování kontroloři ve firmách ukončili na konci minulého týdne.

Příčinou nesvárů mezi ČEZ a J&T na jedné straně a Czech Coal na straně druhé je rozdílný pohled na ceny uhlí, které dodávají mostecké doly. Czech Coal tlačí na to, aby se výkupní ceny hnědého uhlí od roku 2013, kdy vyprší smlouvy, zvýšily na 81 korun za gigajoule ze současných 31 korun za gigajoule. „Mají představy, za kterých nelze hnědouhelnou elektrárnu provozovat,“ upozorňuje předseda dozorčí rady Martin Kocourek. Situaci vyhrotila letošní transakce, při níž ČEZ společně s J&T a Dalkií získaly společnost International Power Opatovice, o kterou měl Czech Coal eminentní zájem. Těžařům tak unikla příležitost dodávat uhlí do vlastních elektráren a tepláren, což by zvýšilo jejich zisky.

Obě znesvářené strany se nicméně na řešení sporů už téměř domluvily. Výměnou za pronájem elektrárny Počerady by ČEZ získal od Czech Coal Důl ČSA, v němž jsou obrovské zásoby hnědého uhlí, ale za těžebními limity. Šlo by o transakci za desítky miliard. Jednání však v pondělí kvůli zprávě o náhlé kontrole z Bruselu zkrachovala. „Faktem je, že zástupci ČEZ to v jednu chvíli ukončili. Druhý den nám Martin Roman (generální ředitel ČEZ, pozn. red.) sdělil, že jednání dále pokračovat nebudou,“ komentoval to Pudil.

Špinavá hra?

Kvůli dodávkám uhlí se vedou mezi ČEZ a Czech Coal tvrdé pře. ČEZ podal na mosteckou firmu žaloby, v nichž požaduje obří odškodnění 22 miliard korun. Argumentuje tím, že Czech Coal porušila dřívější dohody o uzavření smlouvy na dlouhodobou dodávku uhlí. Rozepře mezi ČEZ a Czech Coal už přerostly běžný obchodní spor. Podle šéfa EPH Daniela Křetínského dokonce Czech Coal využila takzvané toskánské aféry, při níž se objevily fotografie šéfa ČEZ Romana s lobbisty a politiky z dovolené v italském Monte Argentariu. Manažeři firmy totiž brání Tykačovi v dosažení miliardových zisků, protože nechtějí přistoupit na rychlé zdražování paliva.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít