Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Šéfové ČEZ vydělali 70 milionů, prodali zvýhodněné akcie

23.03.2010, Hospodářské noviny

Tři členové vrcholového vedení nejsilnější české energetické skupiny ČEZ – předseda představenstva Martin Roman a místopředsedové Daniel Beneš a Tomáš Pleskač – minulý týden prodali na burze akcie, k nimž se dostali díky manažerskému opčnímu programu.

Šéf společnosti Roman tímto obchodem vydělal 31,8 milionu korun, Beneš 23,8 milionu a Pleskač 13,8 milionu (jde o rozdíl mezi prodejní cenou akcií a částkou, za kterou je získali – před zdaněním). Celkem si tak přišli na téměř 70 milionů korun.

Manažeři nicméně prodali jen část balíku, na který mají díky svým funkcím nárok. V případě šéfa ČEZ jde celkem o stovky milionů.

Na vývoj trhu nereagujeme

S aktuálním děním kolem Prunéřova má ovšem jejich rozhodnutí pramálo společného. A manažeři ČEZ prý podle svých slov nereagují ani na zhoršená doporučení analytiků z poslední doby.

„Průběžně odprodávám části akcií a peníze kvůli rozložení rizika investuji do jiných aktiv. Úplně stejně postupují všichni manažeři firem, kteří mají na opce nárok. Nijak nereaguji na vývoj na trhu,“ vysvětlil HN Roman.

„Sleduji dlouhodobou a čitelnou strategii. Každý rok jsem uplatnil čtvrtinu akcií, na které jsem měl během čtyřletého období nárok, a hned jsem ji prodal,“ říká Beneš. „Firmě i jejím akciím stále věřím,“ dodává.

Manažeři minulý týden využili volné „okénko“ v mezidobí mezi zveřejněním citlivých informací, například firemních hospodářských výsledků. Dnů, kdy mohou s akciemi prodávat, je totiž během roku relativně málo.

Ze záznamů manažerských obchodů, které jsou k dispozici na stránkách České národní banky, vyplývá, že trojice manažerů ČEZ prodávala akcie, které získali ještě za své předchozí funkční období – a tedy mnohem výhodněji.

Například Roman na ně získal nárok během svého prvního funkčního období v letech 2004 až 2008. „Většinu z těchto akcií stále ještě držím,“ upozorňuje Roman.

Přísnější pravidla

Po vlně veřejné kritiky se v roce 2008 výrazně zpřísnila pravidla motivačního programu. Zmenšil se například objem akcií, na něž mají manažeři nárok. Získají je za zvýhodněnou cenu, která se vypočte jako měsíční průměr cen akcií ČEZ před tím, než na ně získal manažer nárok. Opci může manažer uplatnit nejdříve po dvou letech a nejpozději do poloviny čtvrtého roku od získání nároku. S novými pravidly byl ovšem na druhou stranu rozšířen okruh lidí, kteří mají na opce nárok.

Pro některé manažery by nicméně kvůli propadu ceny akcií ČEZ na konci roku 2008 bylo uplatnění opce z „nového“ programu prodělečné.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít