Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Solární elektrárny

Detektivové ÚOOZ zasahovali v ČEZ. Zkoumali materiály týkající se solárů

10. prosince 2013, MF Dnes

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v průběhu odpoledne v energetické firmě ČEZ. Detektivové si vyžádali materiály, které se týkají solárních elektráren.

Že zásah probíhá, potvrdil bez bližších podrobností mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. „Provádíme úkony trestního řízení,“ řekl iDNES.cz s tím, že právo informovat o případu si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Mohu pouze potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž policie dnešního dne koná úkony podle trestního řádu. Tato trestní věc se vztahuje k solární energii, respektive k solárním elektrárnám,“ řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Mohu potvrdit, že nás navštívili příslušníci policie a požádali nás o některé materiály. My jsme jim je poskytli a vyčlenili jim místnost, kde dokumenty zkoumají,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle mluvčí se nejedná o žádné ozbrojené komando. „Materiály, které si vyžádali, se týkají fotovoltalických elektráren. Zajímají se o to, zda v souvislosti s nimi nebyl někdo poškozen,“ dodala Půlpánová.

Vedoucí komunikačního oddělení ČEZ Ladislav Kříž pro ČT uvedl, že poškozeným by mohl být i ČEZ. Upřesnil také, že se police zajímala o čtyři šanony materiálů.

Policie se v minulosti zabývala možnou korupcí v ČEZ, která mohla doprovázet nákup solárních elektráren. Za obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku zaplatila společnost firmě Amun Re pět miliard korun (více o prověřování zde).

Případem se nejdříve zabýval protikorupční útvar. Ten kauzu uzavřel, ale znovu byla otevřena na konci loňského roku. Letos se v kauze vyměnili detektivové, převzal ji totiž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Předtím si na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality stěžovala Lenka Bradáčová, mimo jiné i za postup v kauze Amun Re

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít