Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Martin Roman opustil ČEZ

26.10.2013, Lidové noviny

Jedna z nejvlivnějších postav českého byznysu odešla z vedení největší tuzemské firmy.

PRAHA – Předseda dozorčí rady energetické společnosti ČEZ Martin Roman včera odstoupil ze své funkce. Novými členy dozorčí rady se stali Michal Mejstřík a Jan Mareš.

„Po téměř deseti letech práce ve vrcholných orgánech společnosti jsem se rozhodl definitivně opustit skupinu ČEZ a naplno se věnovat jiným projektům,“ uvedl Roman.

Od roku 2004 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti, v roce 2011 z funkce na vlastní žádost odstoupil a předešel tak svému odvolání, které připravoval bývalý premiér Petr Nečas.

Již tehdy se spekulovalo o jeho odchodu z firmy, přešel ale do čela dozorčí rady. Kvůli svému postavení ve vedení polostátní energetické firmy i vztahům s politiky býval označován za jednoho z nejvlivnějších lidí českého byznysu.

„Během jeho působení ČEZ přinesl do veřejných rozpočtů 357 miliard korun na daních a dividendách. Z pohledu dozorčí rady je však zásadním hodnocením i investiční rating, a ten je pro Martina Romana skvělou vizitkou. ČEZ je jedinou z velkých evropských energetických společností, které se během posledních deseti let rating nezhoršil,“ uvedl místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes, který bude dozorčí radu dočasně řídit.

Výše zisku se odvíjela od cen silové elektřiny. Zásluhou Martina Romana je, že zdražování elektřiny dokázal prosadit. S ohledem na to, že 70 procent ČEZ vlastní stát, který dividendy potřeboval na látání děr v rozpočtu, nemusel Roman politiky o nutnosti zdražení elektřiny nijak vehementně přemlouvat. Od roku 2010 cena elektřiny v Evropě klesá a ani ČEZ nemohl tomuto trendu odolat. Úměrně tomu se snižovaly zisky společnosti, místo necelých 52 miliard v roce 2009 letos ČEZ očekává čistý zisk zhruba 38 miliard korun.

Kurz akcií ČEZ včera na odstoupení Romana nereagoval. Podle analytiků se nic nezmění ani ve společnosti ČEZ.

„Výsledky firmy půjdou razantně dolů, ovšem nikoli kvůli Romanovi, ale kvůli poklesu cen elektřiny v Evropě. Osobnost Martina Romana se zbytečně démonizuje, u všech jeho rozhodnutí byl i současný ředitel Daniel Beneš. Změna přijde, až odstoupí i on a většina členů dozorčí rady,“ uvedl analytik společnosti J&T Michal Šnobr.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít