Razie v ČEZu
Razie v ČEZ zhatila obchod za 12 miliard
02.12.2009, Hospodářské noviny
Tykač a Roman spolu jednali jen několik hodin před razií. HN zjistily hodnotu plánované výměny dolu za elektrárnu.
Je pondělí 23. listopadu večer. V pražském hotelu President proti sobě sedí ti, kteří se nemají příliš v lásce – šéf ČEZ Martin Roman a akcionář Czech Coalu Pavel Tykač. V čele svých týmů se snaží dojednat dvanáctimiliardovou výměnu. Czech Coal nabízí svůj Důl ČSA za elektrárnu Počerady, která je v majetku ČEZ.
Dohoda se rodí těžce, ale rodí. Už za několik hodin – v půl desáté ráno druhého dne – jde ale obchod definitivně k ledu. Do ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu právě vtrhli inspektoři Evropské komise.
„Když na ČEZ v úterý začala inspekce, volal nám šéf ČEZ Martin Roman, že od jednání odstupují,“ řekl HN spolumajitel Czech Coalu Petr Pudil. Inspekci zahájila Evropská komise na základě vlastních informací, na šetření se ale podepsala i stížnost, kterou jí poslal Czech Coal. Jeho slovo má v Bruselu váhu už proto, že šéf firmy Pudil je prezidentem evropské asociace Eurocoal. Inspektoři vyšetřují ČEZ kvůli možné manipulaci s trhem. Firmě kvůli tomu hrozí mnohamiliardová pokuta.
Úterní tečka
S týdenním odstupem jsou aktéři jednání ochotni o jeho průběhu mluvit. „Jednání byla poznamenána tím, že lidé z ČEZ věděli o chystaném zásahu Bruselu, ten den se totiž informace objevila na serveru Euro.cz. I tak jsme se rozcházeli s tím, že budou další schůzky,“ líčí atmosféru v hotelu jeden z účastníků. „ČEZ v pondělí nepřijal podmínky Czech Coalu,“ potvrzuje Tykačův mluvčí Jan Chudomel.
„Dohoda se vzdalovala. Czech Coal nemá zájem o vyvážené obchody. Přáli by si nás vidět jako přetloustlého sumce, který se nechá okusovat. My jim ho hrát nebudeme,“ shrnuje výsledek schůzky Roman.
A jak měla výměna vypadat? Majitelé firmy Czech Coal si cení svůj Důl ČSA na 12 miliard korun. Chtěli ho vyměnit za elektrárnu Počerady skupiny ČEZ. Elektrárna stojí u jednoho z dolů Czech Coalu, od roku 2013 ale nemá zajištěné uhlí. Právě o tento kontrakt se obě strany přou.
Důl ČSA má většinu zásob, celkem 750 milionů tun, za územními limity těžby. Před čarou limitů leží jen čtyřicet milionů tun.
„ČSA může těžit při zachování limitů nejvýš pět, při jejich prolomení osm milionů tun uhlí ročně. Do odkrytí ložisek za limity by ale bylo třeba investovat přes dvacet miliard korun. Celkem by nás tak přišel důl na 35 miliard. To je mimo realitu,“ říká zdroj z ČEZ.
Když letos kupoval ČEZ s firmou J&T německý důl Mibrag, v němž leží 520 milionů tun uhlí, činila cena necelých 11 miliard. Před čtyřmi lety ČEZ od státu kupoval 56 % akcií v Severočeských dolech za 9 miliard korun.
Akcionáři Czech Coalu naopak tvrdí, že jejich nabídka je srovnatelná s hodnotou Počerad. „ČEZ zapomíná, že pro Počerady nemá od roku 2013 zajištěné uhlí. Bez uhlí je to jen hromada šrotu,“ řekl HN jeden z akcionářů těžební firmy.
Ocenit elektrárnu bez kontraktu je podle něj právě tak problematické, jako ocenit důl s většinou zásob za limity. Proto prý nemá smysl se o klasické ohodnocení ani v jednom případě pokoušet, výměna aktiv bez doplatku prý byla férová.
I když jsou dnes představy obou firem na hony vzdálené, zástupci obou stran připouštějí, že časem se budou muset domluvit.