Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Prověřte Romana, žádá ministr šéfa ČEZ

15.10.2011, Lidové noviny

Pokud se prokáže, že má bývalý šéf polostátního gigantu ČEZ Martin Roman vazby na plzeňskou Škodu, musí odejít z čela dozorčí rady firmy. Shodují se na tom politici napříč politickým spektrem.

Ministr financí Miroslav Kalousek v reakci na včerejší odhalení MF DNES dokonce řekl, že bude chtít vysvětlení po Romanově nástupci v čele ČEZ. „Obrátil jsem se na generálního ředitele a předsedu představenstva ČEZ Daniela Beneše, aby prověřil, zda ve firmě k takovému konfliktu zájmů došlo,“ uvedl Kalousek pro LN. V případě, že by byl Roman skrytým vlastníkem Škody, a zároveň generálním ředitelem ČEZ, šlo by o nejkřiklavější střet zájmů v polistopadové éře. Škoda byla totiž jedním z klíčových dodavatelů ČEZ.

Problémy by kvůli tomu mohl mít Roman i s policií. Podle právníků sám holý fakt, že se údajně angažoval ve dvou firmách, není trestným činem. Ale pokud by vyšlo najevo, že někoho poškodil a způsobil majetkovou újmu, pak by mohl mít na krku trestní stíhání.

Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že nelze někoho odvolávat jen na základě novinových článků a dokumentů, o kterých není jasné, zda jsou pravdivé. Zároveň ale předseda vlády dodal, že pokud by se vazby Martina Romana na Škodu Plzeň potvrdily, byly úvahy o jeho odvolání z dozorčí rady na místě. Stejně mluví i předseda nejmenší vládní strany Radek John (VV). „Počkáme si na výsledky vyšetřování, ale pokud jsou fakta pravdivá, tak budeme žádat jeho odchod z dozorčí rady,“ řekl šéf Věcí veřejných. Martin Roman veškeré v médiích zveřejněné vazby popírá. Zároveň naznačuje, že za údajnou kampaní proti němu stojí uhlobaron Pavel Tykač. Ten to ale ústy svého mluvčího odmítl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít