Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Stručný přehled dění kolem ČEZu v r. 2008

ČEZ a maďarská MOL vytvořily strategickou alianci. Podepsaly dohodu o založení společného podniku v hodnotě 1,4 miliardy eur, jehož elektrárny na Slovensku a v Maďarsku budou mít od roku 2013 celkový výkon 1760 megawattů elektřiny. ČEZ začátkem roku 2008 také koupí 7 % ropného a plynárenského podniku MOL zhruba za 560 milionů eur, ale na tento balík Maďaři mají tříletou kupní opci, za kterou české společnosti každý rok zaplatí garantovanou odměnu (údajně ve výši osmi procent). Společný podnik se zaměří na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách včetně související infrastruktury ve čtyřech státech střední a jihovýchodní Evropy – v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a ve Slovinsku. První významnou investicí je plánovaná výstavba dvou kombinovaných plynových cyklů (CCGT) v rafineriích skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v Százhalombattě. V obou případech bude instalovaný výkon elektráren ve výši 800 megawattů. Současná tepelná elektrárna v bratislavské rafinerii bude modernizována a její výkon rozšířen na 160 megawattů. Očekávaná výše investice do obou projektů by měla dosáhnout zhruba 1,4 miliardy eur. Právní služby při této obří transakci pro ČEZ zajišťovala pražská kancelář americké firmy Weil, Gotshal & Manges, pro MOL pracovala společnost Baker & McKenzie.

12. února 2008: Předsedou představenstva energetické společnosti ČEZ zůstane i další čtyři roky do roku 2012 jeho dosavadní šéf Martin Roman. Místopředsedou představenstva se nově stal ředitel divize International Tomáš Pleskač (pracoval po nástupu do společnosti ČEZ devět let v Jaderné elektrárně Dukovany, od roku 2003 působil jako místopředseda představenstva a finanční ředitel v Severomoravské energetice v rámci skupiny ČEZ, nyní je ředitelem divize International), místopředsedou pětičlenného orgánu rovněž zůstává výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Moravia Energo vyřešilo potíže na burze transakcí s ČEZ, a. s.:

Společnost Moravia Energo, která patří do skupiny Třineckých železáren magnáta Tomáše Chrenka, nakoupila loni v létě při relativně vysokých cenách na burze elektřinu pro své zákazníky za několik miliard korun na úvěr, a to s dodávkou v příštích dvou letech. Po pádu cen elektřiny v minulých týdnech však firma na burze prodělávala obrovské peníze a měla do zúčtovacího systému burzy doplnit několik miliard korun. Záchrannou ruku jí po horečných jednáních podala polostátní energetická společnost ČEZ, která od Moravia Energo jeho kontrakty během tohoto týdne na burze odkoupila. Celkově šlo zřejmě o transakci nejméně za pět miliard korun. „Ano, elektřinu jsme od Moravia Energo koupili, ale byl to naprosto standardní obchod za aktuální tržní ceny. Moravia Energo nám navíc poskytlo bankovní garance,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podobný obchod je firma podle něj připravena udělat s kýmkoliv, a nešlo tak podle něj o „nějakou pomoc“. Bankovní garance jsou potřeba proto, že elektřinu, kterou Moravia Energo již dříve prodalo svým zákazníkům, si od ČEZ zase koupí zpátky. A aby ČEZ měl jistotu, že k tomu skutečně dojde a nezůstane mu v ruce „nevýhodný kontrakt“, vyjednal si od Moravia Energo bankovní garanci. „Mohu říct, že podobná transakce na burze proběhla,“ uvedl šéf pražské burzy cenných papírů, pod niž energetická burza spadá, Petr Koblic. Konkrétní jména však odmítl komentovat. Podle informací z kuloárů Moravia Energo v jednu chvíli prodělávalo na svých kontraktech jednu až dvě miliardy korun, a muselo tak dodávat na účty burzy nové a nové peníze. „Tím, že se kontrakty z burzy vytáhly ven, Moravia Energo se vlastně zachránilo,“ uvedl zdroj blízký jednáním. Ceny elektřiny jdou totiž na burze stále dolů, a protože zákazníci budou za elektřinu platit Moravia Energu až v průběhu dalších dvou let, firma by tak dlouho financování neutáhla. Energetický gigant ČEZ nechtěl žádné podrobnosti k obchodu sdělit s tím, že transakce se ještě dokončuje. Ani Moravia Energo se přes původní slib k operaci nevyjádřilo.

Moravia Energo – 100% majitelem je firma Enias z impéria Třineckých železáren, jejichž hlavním spolumajitelem je Tomáš Chrenek. Loni na podzim vlastnil 31 % akcií firmy Stanislav Gross a jeho žena Šárka, na podivné transakci s akciemi vydělali Grossovi asi 80 milionů korun. – Tržby Moravia Energa dosáhly loni 3,2 miliardy korun, o rok dříve 2,5 miliardy. Firma vydělávala do loňska 70 až 90 milionů korun čistého ročně. – Moravia Energu patří společnost Bicorn, která dodává elektřinu i domácnostem a menším podnikům. Moravia Energo Tomáše Chrenka nakoupila proud za vysoké ceny a na úvěr. Po pádu cen dlužila firma zřejmě miliardy korun.

Miliardy elektrárenského gigantu ČEZ zamíří do Asie. Za 600 milionů dolarů spolu s firmou Turkish Akenerji vydražil distributora elektřiny v tureckém regionu Sakarya. ČEZ se ucházel i o distributora v regionu hlavního města Ankara. Z této dražby ale odešel s prázdnou. Přeplatilo jej konsorcium turecké společnosti Sabanci Holding a rakouské firmy Verbund. „Turecký energetický sektor považujeme za velice atraktivní,“ reagoval na úspěch šéf společnosti ČEZ Martin Roman, který o regionu již dříve hovořil jako o zemi zaslíbené pro energetické společnosti. „Je to významný postup v naší zahraniční expanzi a příznivá zpráva pro naše investory, kteří jistě ocení i spojení se silným domácím partnerem,“ dodal Roman.

Temelínská atomová elektrárna bude až dvaapůlkrát větší, rozšíření přijde na 130 miliard korun a Česko se stane jednou z evropských jaderných velmocí, plánuje ČEZ. Možnost, že v jihočeském Temelíně budou po roce 2020 další dvě věže jaderné elektrárny, je blíže realitě. Elektrárenská polostátní firma ČEZ požádala ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. To je první klíčový krok ke stavbě nových reaktorů. Pravděpodobnost, že by to ministerstvo nepovolilo, je malá. Úřad v posudku většinou jen stanovuje různá omezení či další doplnění, a na investorovi je, jestli se jim přizpůsobí. Z dokumentace podle všeho vyplývá, že ČEZ chce o dodávce jaderných reaktorů vyjednávat se čtyřmi světovými výrobci. Ve hře jsou francouzská Areva, americký Westinghouse, japonský Mitsubishi anebo ruský Atomenergoprojekt.

ČEZ roztočí na rumunském pobřeží Černého moře přes dvě stovky větrníků. Od společnosti Continental Wind Partners (CWP) odkoupil ČEZ připravený projekt dvou větrných farem v provincii Dobrudža na jihovýchodě země. ČEZ chce do projektu investovat celkem 1,1 miliardy eur. ČEZ a rumunské společnosti Termoelectrica a Electrocentrale podepsaly Memorandum o porozumění na projekt modernizace stávající elektrárny a stavby nového bloku v Galati. „Projekt by měl rozšířit naše podnikatelské aktivity v Rumunsku také do oblasti výroby elektřiny a posílit tak naši pozici na rumunském trhu s energií. V Evropě roste poptávka po elektrické energii. Pokrýt ji může jen výstavba nových kapacit,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

V červnu 2008 vychází najevo zpráva, že premiér Topolánek vyrazil na přelomu května a června na Sardinii soukromým jetem finanční skupiny J&T, na golfovém greenu se potkal se svými „kamarády“. Snad náhodou se tou dobou v Itálii rekreoval také generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman, kterého pojí s českým premiérem více než dobré vztahy. Ostatně nebylo to poprvé, co spolu trávili volný čas. V prohlášení, které poskytl Roman, uvedl, že byl na soukromé dovolené a cestoval po vlastní ose. „S panem premiérem jsem se jednou setkal v rámci svého volného času,“ řekl šéf ČEZ. „Jednání s italským premiérem Silviem Berlusconim jsem se neúčastnil,“ prohlásil Roman.

Na pěstěném hřišti se Topolánek pobavil také s další zajímavou postavou: devětatřicetiletým Dušanem Palcrem. Absolvent brněnské zemědělské univerzity je spolu s Danielem Křetínským partnerem vlivné slovenské finanční skupiny J&T, jíž se stará o obchody s nemovitostmi v Česku. Má pověst zdatného lobbisty se styky na správných místech – mezi jeho přátele patří Topolánkův důvěrník Marek Dalík (který byl na Sardinii také), na vysoké škole se zase potkával s Tomášem Uvírou, který má dnes na Ministerstvu financí na starosti správu majetku, a tedy i jeho privatizaci. Předseda vlády Topolánek se později pod palbou médií o schůzkách s Romanem a Palcrem odmítal bavit, o trochu sdílnější byl jen ministr dopravy Aleš Řebíček, který na Sardinii pobýval také. „Potkali jsme se na golfu, ale nedá se říci, že by tam byli s námi. Rozhodně nebydleli tam, kde my, ani s námi neletěli,“ popsal Řebíček setkání.

V červnu 2008 ministr dopravy Aleš Řebíček konečně ukázal za pozornosti bulvárních médií svoji manželku Janu. Vzal ji do pražské Areny HC Sparta na koncert slovenské skupiny Elán. A nebyl sám. I premiér Mirek Topolánek přišel do společnosti s partnerkou Lucií Talmanovou. Na koncert přišli také náměstek pražského primátora Rudolf Blažek a ředitel ČEZ Martin Roman. „Je to moje nejoblíbenější kapela,“ řekl Roman. Hostem byl i Marek Dospiva, spolumajitel společnosti Penta.

V září 2008 šéf energetické skupiny ČEZ Martin Roman, jeden z nejlépe placených manažerů v Česku, dostal pokutu 50 tisíc korun od České národní banky. Banku totiž včas neinformoval o obchodech s akciemi firmy. Jako předseda představenstva je neohlásil ve lhůtě pěti dnů od uskutečnění obchodu. Porušil tím povinnost danou zákonem o podnikání na kapitálovém trhu. „Banka pokutu udělila za neohlášení manažerské povinnosti,“ potvrdila mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Rozhodnutí ČNB, která je regulátorem kapitálového trhu, se týkalo dvou obchodů s akciemi ČEZ z počátku letošního roku. Roman 7. ledna uplatněním opce získal 225 tisíc akcií ČEZ za 139,2 koruny, tedy v celkovém objemu 31,3 milionu korun.

Z toho 60 tisíc akcií obratem prodal za cenu 1348,05 koruny, tedy v hodnotě takřka 80,9 milionu korun. Roman uvedl, že při ohlášení obchodů chyboval v zadání jedné položky do systému manažerských operací. Položka měla být součástí v lednu řádně zveřejněné informace o uplatnění opcí managementem ČEZ. „Měl jsem zveřejnit dva obchody v jeden den a nedopatřením jsem zveřejnil pouze jeden.“

Šéf ČEZ Martin Roman převedl 68 000 akcií energetické firmy na svou nadaci. Výnosem z akcií chce financovat stipendia studentů své elitní základní školy a gymnázia PORG.

Akcie, které Martin Roman předal nadaci, mají podle kurzu na burze hodnotu 75,5 milionu korun a při zachování letošní výše dividend ČEZ by přinesly na stipendia 2,7 milionu korun ročně.

V září 2008 škola Nový PORG (První obnovené reálné gymnázium) otevírá v Jánošíkově ulici v Praze-Krči. „Jsem rád, že naše škola bude sídlit právě zde a nabídne tak dobrý přístup dětem, pro které byl tradiční PORG v Libni příliš daleko. Věřím, že naše základní škola a gymnázium budou i prospěšným doplňkem sítě státních škol v této části Prahy,“ komentoval umístění školy ředitel PORG Václav Klaus, syn současného prezidenta. Skoro 15 % studentů získalo stipendium ze Studijního fondu Martina Romana, který svým darem založení nové školy inicioval.

„V Praze je již nyní několik mezinárodních škol, jsou však velmi drahé a jejich studenti bohužel často ztratí jakýkoli kontakt s českým prostředím, kulturou a vzděláním. Jsem moc rád, že mohu pomoci vytvořit školu, která sice děti připraví pro mezinárodní kariéru, ale také zajistí, že zůstanou Čechy,“ řekl Martin Roman. V rámci rekonstrukce a vybavení nové školy PORG letos proinvestoval více než 40 miliónů korun.

Říjen 2008: ČEZ investuje v Turecku miliardy

Společnost ČEZ získala polovinu většinového podílu v turecké energetické společnosti Akenerji Elektrik Üretim. Druhou polovinu bude nadále držet energetická skupina Akkök. Za 37,4 procenta v Akenerji ČEZ zaplatí 302,6 milionu dolarů (téměř 5,5 miliardy korun). „Turecký energetický sektor vyžaduje mnoho investic na pokrytí rostoucích potřeb hospodářství, které roste velmi rychlým tempem. To přináší mnoho příležitostí pro strategické investory v energetickém sektoru,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. První společný krok tuzemské a turecké energetiky podle Romana představuje nedávné vítězství v tendru na tureckou distribuční společnost; plány obou firem však směřují také do oblasti výroby elektřiny. Akkök Group a skupina ČEZ budou společně držet zhruba 75% podíl ve společnosti Akenerji se shodnou účastí ve výši 37,4 %. Tento podíl ČEZ odkoupí od subjektů spojených se skupinou Akkök. Ambicí společnosti Akenerji je být jedním z klíčových hráčů na tureckém energetickém trhu. V současné době provozuje zdroje o instalovaném výkonu 496 megawattů a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu 390 MW. „Společně se skupinou ČEZ plánuje Akenerji dosáhnout v následujících pěti letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 MW instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice asi za tři miliardy dolarů (více než 54 miliard Kč),“ uvedla mluvčí ČEZ.

Listopad 2008

Energetické skupině ČEZ, jejímž majoritním vlastníkem je český stát, vzrostl za letošní první tři čtvrtletí čistý zisk o 40 % – na 41,5 miliardy korun. Provozní výnosy od ledna do konce září stouply o 6,7 %, na 131,8 miliardy korun. Za celý loňský rok ČEZ vydělal 42,8 miliardy korun. Na ČEZ se chystá trestní oznámení za zdražování

Zdražování elektrické energie od příštího roku rozpoutalo vášnivou debatu. Jde o nejradikálnější zvyšování cen za posledních osm let. Proti se ostře postavila například Hospodářská komora, a organizace, která si říká Spolek proti nemravným cenám elektřiny, chce dokonce podat na ČEZ trestní oznámení.

Prosinec 2008: Lidé si mohou zafixovat cenu elektřiny

Společnost ČEZ představila možnost fixace cen elektřiny na dva roky. Domácnostem a podnikatelům nabízí, že si mohou dopředu zmrazit ceny na rok 2010. Cena elektrické energie na toto období by měla být pevně stanovena na základě aktuálních cen nejpozději na začátku příštího roku. „Chceme využít propadu cen (na energetické burze), který nastal v posledních týdnech a dnech, k tomu, abychom mohli zafixovat cenu na rok 2010 jak pro domácnosti, tak pro maloodběratele z řad podnikatelské sféry, takže by jim cena elektřiny na rok 2010 nevzrostla,“ uvedl šéf ČEZ Martin Roman.

Média se v druhé polovině roku 2008 začínají zaobírat stavbou luxusní vily Martina Romana v pražské Chuchli, jsou připomínány jeho obrovské finanční příjmy v pozici generálního ředitele státem kontrolované energetické společnosti ČEZ, a. s., v návaznosti na zdražování elektřiny pro drobné spotřebitele. Vila na pozemku 6000 m2 vyjde podle hodnocení médií až na sto milionů korun. Roman a Jiří Zapletal, Tomáš Krsek a Michal Korecký z vedení Škody Holding společně koupili pozemky ve Velké Chuchli. Sousedy Martina Romana jsou tak nejvyšší šéfové Škodovky – Zapletal, Krsek a Korecký. ČEZ zadává Škodě Holding na základě výběrových řízení zakázky v průměru za 2,5 miliardy ročně.

Spoluaktérem koupě pozemku v Chuchli byl původně i bývalý český ministr financí Ivan Pilip, který se o pár měsíců později (v květnu 2004) stal na tři roky viceprezidentem Evropské investiční banky (EIB). „Ano, původně jsme se toho s manželkou také účastnili. Bydlel jsem v té době v Chuchli, a toto byl projekt, na němž se podíleli i další Chucheláci – pan Roman, Minx… Nepamatuji si už, kdo to tenkrát byl – možná Roman – kdo za mnou přišel s tím, že bychom ten pozemek mohli koupit, aby tam náhodou nevzniklo něco, co by se nám nemuselo líbit. Já jsem potom ale odjížděl do Lucemburku, a jelikož jsem neměl zájem tam stavět, tak jsem to prodal,“ vzpomíná exministr Pilip, nyní podnikatel v oblasti developmentu.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že Pilip svůj podíl odprodal lobbistovi Vladimíru Johanesovi, v současné době též těsně spjatému s firmou ČEZ a na ni navázanými firmami (šéf dozorčí rady firem Škoda Praha, Škoda Praha Invest, člen dozorčí rady Severočeských dolů a společnosti ČEPS). „Když jsem těm ostatním investorům tehdy řekl, že to chci prodat, oni přišli s tím, že by na to kupce měli,“ vysvětluje Pilip, jak se k Johanesovi dostal. Lobbistovi prodal bývalý politik v červnu 2004 podíl za 3,9 milionu korun. Ani Johanes se ale v Chuchli neusadil. Rozdělování pozemku na stavební parcely se už nezúčastnil, respektive v rámci finančního vypořádání si nechal vyplatit od ostatních spoluvlastníků čtyři miliony korun a odešel. „Původně jsme tam sice chtěli stavět barák, pak jsme se ale rozhodli, že místo toho půjdeme do bytu,“ říká dnes Johanes.

Zajímavé je, že když Martin Roman při rozhovoru s týdeníkem Ekonom dostal otázku, zda je pravda, že chuchelského projektu se původně účastnil i Vladimír Johanes, z neznámých důvodů to popřel. Snad proto, že právě Johanes, v době transakce externí poradce ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD), byl údajně jednou z hlavních osob, které se zasloužily o to, že Roman v čele ČEZ stanul.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít