Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

„Roman mi dal štos pětitisícovek. To se vejde do peněženky“

26.02.2011, Mladá fronta Dnes

Vlivný šéf sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek popisuje, jak dostal od šéfa ČEZ Martina Romana přes 300 tisíc korun v hotovosti ve dvou splátkách a šel zaplatit letenky do Dubaje.

Dovolenou v Dubaji po boku bohatých byznysmenů a lobbistů teď musí svým kolegům vysvětlovat předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS). „Mám absolutně čisté svědomí,“ opakuje Suchánek.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas říká, že se mu společné dovolené politiků, lobbistů a podnikatelů nelíbí. Už po vás chtěl vysvětlení?

Ne. Dvakrát jsem panu premiérovi psal SMS zprávu, že se s ním rád potkám a vše mu vysvětlím.

Premiér řekl: Pokud by se ukázalo, že v souvislosti s cestou poslance Suchánka došlo k neobhajitelným krokům, měl by z toho vyvodit odpovědnost.

To je v pořádku. Pokud si pan premiér najde čas, tak mu to vysvětlím osobně. Já jsem za třináct let své politické kariéry nic špatného neudělal a nehodlám s tím začínat.

Kdybych chtěl s těmi lidmi dělat něco, co by nikdo neměl vědět, tak s nimi určitě nepoletím z ruzyňského letiště.

Negativně reagují i další poslanci ODS, třeba místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Paní Němcová chápe, že bych po třinácti letech v politice nebyl takový diletant, abych udělal věc, která se neslučuje s funkcí poslance.

Co jste kolegům řekl?

To, co všem. Na začátku února jsem se potkal s kamarádem z golfu Martinem Romanem. Náhodou jsme zjistili, že letíme ve stejný termín do Dubaje. Roman však nemohl sehnat letenky v 1. třídě.

Tak jste se nabídl, že máte v aerolinkách kontakt, a letenky sehnal. Není zvláštní, že šéf ČEZ, možná nejmocnější muž v zemi, nemůže sehnat letenky do 1. třídy?

Já jsem to bral tak, jak to je. Nejdříve jsem sehnal letenky na jednu cestu. Cena 320 tisíc pro osm lidí.

Zavolal jsem Romanovi, říkám, potřebuji tolik a tolik od každého člověka a jejich jména. Celkem 200 tisíc v hotovosti. No a on mi je přinesl, přátelé dodali 80 tisíc, já vybral 40 tisíc z bankomatu a asistent šel zaplatit letenky. V průběhu týdne se mi ozval ředitel Emirates, že sehnal i zbylé letenky do 1. třídy s doplatkem 186 tisíc. Tak jsem opět vybral peníze od pana Romana a zaplatil to v hotovosti.

Není zvláštní, že vlivný poslanec chodí se statisíci v igelitce?

Proč v igelitce?

Tak kde jste je měl, než jste je dal asistentovi?

Ta suma se vejde do peněženky.

V peněžence?

V peněžence nebo v obálce.

Tak v peněžence, nebo v obálce?

Šel to platit můj asistent, podle mě měl peníze ve své taštičce s doklady.

Já myslel vás.

Od pana Romana jsem dostal peníze v pětitisícovkách. Byl to balíček výšky 1,5 centimetru. To se vejde do peněženky.

Vybírat od byznysmenů statisíce v hotovosti a platit letenky je hodně podezřelé.

To už teď vím taky, že nebylo rozumné platit v hotovosti. Ale vždycky se najde jeden blázen, který to pro ostatní zařizuje. Chtěl jsem pomoct a doplatil jsem na to.

Ale proč jste platil letenky v hotovosti a ne převodem?

Nemohl jsem to zaplatit ze svého účtu, byl bych na nule. Bylo jednodušší vybrat peníze v hotovosti a zaplatit to přímo v Emirates.

Politik asi nemá chodit se statisíci v hotovosti a jezdit do Dubaje s lobbisty a podnikateli.

Podívejte, já kromě toho, že jsem politik, jsem také člověk, který rád hraje golf. Já jsem organizoval sportovní akce ještě dřív, než jsem byl poslancem, Košíkovou jsem hrál do 47 let, ale v momentě, kdy jsem se dostal do parlamentu, stal jsem se pro lidi prašivej. Tak jsem si musel najít jiný sport a lidi, kteří ho se mnou budou hrát. A zamiloval jsem si golf.

Takže věříte, že aféru ustojíte?

Ano. Já jsem normální člověk s jednou dírou do zadku, tak si snad můžu dovolit jet na čtyři dny na golf do tepla.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít