Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Policie šetří obchod ČEZu za tři čtvrtě miliardy

07.09.2013, aktualne.cz

Dceřinou firmu I&C Energo ČEZ prodal firmě MOL, v jejímž představenstvu sedí Martin Roman

Praha – Protikorupční policie začala prověřovat, proč a za jakých okolností prodala polostátní energetická společnost ČEZ v roce 2008 svou dceřinou společnost I&C Energo maďarské skupině MOL. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD). Podezření se podle deníku týkají ceny transakce a důvodů prodeje.

O obchodu v hodnotě 770 milionů korun si detektivové vyžádali od firmy ČEZ veškeré informace. Podle MfD se zajímají například o to, kdo prodej v ČEZ prosazoval. Požádali proto třeba o zápisy z jednání představenstva a dozorčí rady ČEZ. Předání informací policii potvrdil deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Firma I&C Energo dodává zařízení pro elektrárny a provozovatele energetických sítí a zřejmě se bude podílet na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Zakázky měl podle deníku lukrativní podnik také při opravách uhelných elektráren.

MfD už dříve napsala, že hned po získání firmy I&C Energo uzavřel na ni MOL předkupní smlouvu s nizozemskou firmou Yellowraazd, jejíž hlavní postavou byl právník Josef Brož. Ten je podle deníku dlouholetým spolupracovníkem Martina Romana, který byl v době prodeje předsedou představenstva ČEZ a nyní je předsedou dozorčí rady. Roman i Brož už dříve osobní zapojení do transakce popřeli.

Prodej od letošního jara prověřuje také auditorská firma KPMG na pokyn tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jehož úřad zastupuje stát v roli většinového vlastníka ČEZ. „Výsledek auditu by měl být k dispozici v tomto měsíci,“ řekl MfD šéf ČEZ Daniel Beneš.

MOL, v jehož představenstvu Roman také zasedá, získal z I&C Energo za čtyři roky, než firmu prodal dál, na dividendách 700 milionů korun. Zisky I&C Energo se přitom zvyšovaly i díky zakázkám od ČEZ, píše deník. ČEZ ale nevýhodnost prodeje popírá. Obchod byl podle mluvčího Kříže součástí strategie zbavování se firem, jejichž činnost přímo nesouvisí s hlavním předmětem podnikání ČEZ.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít