Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice ČEZu

ČEZ podepsal dohodu o výstavbě Bohunic

01.06.2009, E15

Energetická společnost ČEZ postaví zcela nový jaderný blok v uzavřené jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice na Slovensku. Jak už dříve deník E15 informoval, ve společném podniku se slovenskou Jadernou a vyřazovací společností JAVYS bude mít devětačtyřice­tiprocentní podíl. Klíčové dohody obě firmy podepsaly v pátek v Praze v rámci 4. evropského jaderného energetického fóra.

Konkrétní výkon elektrárny a investovaná částka vyplynou až ze studie proveditelnosti, která bude hotova v příštím roce. „Otázka financování je zatím otevřena, společnost ČEZ však disponuje odpovídající finanční silou,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil projektu přímou podporu slovenské vlády. Zároveň vyzdvihl spolupráci s českými firmami, které už se podílejí na modernizaci dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce. „České firmy už zde mají zakázky v hodnotě jedné miliardy eur,“ řekl slovenský premiér.

Společný podnik přivítal i český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, který spolupráci obou firem na výstavbě bloku v Jaslovských Bohunicích považuje za důležitý signál, že jaderná energetika přestala být v obou zemích tabu. Jádro je podle něj jedinou alternativou uhlí nebo plynu. S tím souhlasí i premiér Jan Fischer. „Je to jediná možnost, jak splnit české závazky v oblasti ochrany klimatu,“ řekl Fischer.

ČEZ stále zvažuje, že své nejaktuálnější projekty na výstavbu jaderných elektráren, tedy Jaslovské Bohunice na Slovensku a český Temelín, propojí. Poslední slovo v Bohunicích však bude mít slovenský JAVYS, který bude mít v orgánech společného podniku většinu a post předsedy představenstva. Podle vysoce postaveného manažera firmy ČEZ je tak pravděpodobnější úzké propojení zakázky na dostavbu dvou bloků v Temelíně a Dukovanech. Slovenský premiér však myšlenku na úzkou spolupráci s dodavateli podpořil. „Naším cílem je postupovat tak, aby řešení bylo co nejlevnější. Mohl by se z toho stát dlouhodobý model. Firmy mohou plynule spolupracovat na dodávkách pro další projekty,“ uvedl Fico pro E15.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít