Vazby na politiky
Manažer ČEZ v tričku ODS míří na pražský magistrát
06.10.2010, Hospodářské noviny
Když Vladimír Schmalz, šéf fúzí a akvizic ve státem ovládané společnosti ČEZ, hovoří o svých politických ambicích, má po ruce zvláštní vizitku. Je na ní jen jeho jméno a číslo mobilního telefonu. „Je třeba rozlišovat Vladimíra Schmalze, který dělá politiku, a toho druhého, který pracuje v ČEZ,“ říká třiačtyřicetiletý Schmalz, jenž pracuje ve firmě od roku 2004.
V nadcházejících komunálních volbách kandiduje Schmalz na pražský magistrát. Je na třetím místě kandidátky ODS pro obvod číslo tři, který zahrnuje Prahu 10 a 14. Jeho tvář však na žádném billboardu voliči nenajdou. Podle svých slov se Schmalz drží stranou schválně. Nechce být příliš vidět. Proto ani své šance dostat se do zastupitelstva nevidí jako veliké.
Jestliže však ve volbách uspěje, chtěl by pracovat v zastupitelstvu, které funguje jako městský parlament. Do vlády (Rady hlavního města Prahy) se mu prý nechce. Kdyby ho o to kolegové z ODS požádali, je připraven je odmítnout…
ODS: Kdo to je Schmalz?
… Zřejmě i proto, že má Schmalz podle informací HN se svým šéfem Martinem Romanem dohodu, podle níž může ve firmě zůstat, jen pokud nenastoupí do městské rady. Schmalzovo angažmá v politice totiž už před časem vyvolalo ve vedení ČEZ určité napětí.
Bylo to krátce po červnovém kongresu ODS, kde Schmalz pomáhal svému příteli a dnešnímu ministru obrany Alexandru Vondrovi ke zvolení místopředsedou. Když se zprávy o jeho aktivitách objevily v médiích, šéf ČEZ nebyl rád, že se jméno jednoho z hlavních manažerů podniku na veřejnosti skloňuje v souvislosti s vnitrostranickým bojem uvnitř významné parlamentní strany. Schmalz však tvrdí, že si manažeři vše vysvětlili a tenze jsou pryč.
V ODS naopak žádná panika nevznikla ani v souvislosti se Schmalzovým angažmá na stranickém kongresu, ani kvůli jeho kandidatuře v komunálních volbách. O tom, že by spojení strany a manažera ČEZ mohlo na voliče působit jako rudý hadr na býka, nikdo z občanských demokratů zjevně ani nepřemýšlel. „Kdo to je Schmalz?“ ptá se šéf pražské ODS Boris Šťastný. „Vůbec jsem nevěděl, že tam pracuje,“ říká Šťastný, když slyší, že jde o manažera ČEZ. „To jsme vůbec neřešili. Je to jeho věc, kde pracuje. Na volebních kandidátkách je spousta lidí, kteří pracují ve státních a státem ovládaných firmách,“ vysvětluje.
Podle šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je však Schmalzova kandidatura nemístná. „Považuji to za výrazně nepatřičné. Člověk v takto vysoké funkci ve státem ovládané firmě nemá na magistrát kandidovat,“ tvrdí Ondráčka, podle něhož sice Schmalz může argumentovat, že z pozice v zastupitelstvu nebude schopen své firmě pomáhat, ale „konflikt zájmů tam je“.
Muž za sto miliard
Právník Schmalz pracuje v ČEZ už šest let. Krátce po jeho příchodu začal ČEZ se svou zahraniční expanzí, Schmalz tak stál prakticky u všech zahraničních akvizic ČEZ. Těch je nyní více než šedesát, zahraniční aktiva se podílejí na celkových aktivech ČEZ již více než čtvrtinou, celkem do nich ČEZ vložil přes sedmdesát miliard korun.
Loni Schmalz režíroval i za poslední roky největší transakci v tuzemské energetice – dvaadvacetimiliardový nákup českých aktiv skupiny International Power, tedy elektrárnu Opatovice a podíl v Pražské teplárenské a mělnické teplárně Energotrans. Od loňského roku se jeho úsek podílí i na nákupech solárních elektráren v Česku. ČEZ do nich pod jeho taktovkou vložil už asi deset miliard korun a v řadě případů nakupuje od neprůhledných vlastníků, takže není jasné, kam přesně peníze od státem ovládané firmy plynou.