Temelín
Šéf ČEZ: Na Temelín máme peněz dost
15.10.2010, Mladá fronta Dnes
Ačkoliv polostátní firma ČEZ omezila investice v zahraničí a začala tvrdě šetřit, ředitel ČEZ Martin Roman tvrdí, že vše je v nejlepším pořádku. „Měníme se včas, abychom problémům předešli,“ říká.
Dosavadní miláček investorů, polostátní energetická firma ČEZ, zatáhl za záchrannou brzdu. Na příštích pět let osekal investice z plánovaných 425 na 333 miliard, vzal si delší čas na přípravu dostavby Temelína, a vedení všem svým manažerům vzkázalo, že nejslabší půjde z kola ven. Šéf ČEZ Martin Roman však zachovává „poker face“ a namítá, že jeho firmu by bylo potřeba pochválit. Řeší totiž prý problémy v předstihu tak, aby vlastně ani nevznikly.
Proč se prodlužuje výběr dodavatele Temelína? Říkáte, že dodavatelé potřebují víc času, ale oni tvrdí, že to není pravda…
Dodavatelé něco možná říkají, ale my máme dvě stě lidí v týmu, kteří ten projekt dostavby připravují. Prostě nemáme jistotu, že dodavatelé jsou připraveni dát takovou nabídku, že ČEZ nakonec vše skutečně dostane v termínu a ve finální ceně. Samozřejmě, že by to všichni velmi rádi uzavřeli, ale tak, aby všechna rizika byla na ČEZ. Pokud nechceme opakovat to, co vidíme při stavbách jaderných elektráren všude okolo (prodlužují se a prodražují, pozn. red.), tak tomu musíme dát čas. Oni prostě nemají ujasněné platební podmínky, vztahy uvnitř konsorcií a další.
Není však problém také třeba v tom, že si nejste jistí, jestli na dostavbu vůbec budete mít peníze?
Ty obavy možná vznikají z toho, že jsme se stáhli z několika zahraničních akvizic. Ale my jsme se z nich stáhli právě proto, abychom měli za každé situace peníze na Temelín. Temelín vždycky byl a je bez jakýchkoliv pochyb a zaváhání absolutní prioritou ČEZ.
Další věc – bude vůbec Temelín potřeba? Spotřeba energií zdaleka neroste tak rychle, jak jste ještě nedávno čekali, a…
… hlavně jsou tu nové obnovitelné zdroje.
Ano, jen výkon solárních elektráren má být do konce roku 1 400 megawattů, tedy jeden a půl bloku Temelína…
… to jste konzervativní, může jich být i více, ale věřte mi, že bych se strašně rád mýlil.
Bude tedy Temelín potřeba?
Nepochybuji o tom, že Temelín bude potřeba. Žádná jiná elektřina se nevyrábí zároveň ekonomicky i ekologicky. Temelín bude v principu obnovitelný zdroj, naprosto bezemisní. Jádro vychází s velkým odstupem nejlépe.
I při té obrovské investici, kdy jeden blok stojí zhruba sto miliard korun?
V každém případě. Samozřejmě, že se může svět zbláznit a může tu vyrůst deset tisíc megawattů solárů. Ale já vycházím z toho, že se všichni budou chovat racionálně a odpovědně, a Temelín tedy potřeba bude.
V září proběhlo setkání managementu ČEZ, na kterém jste představil projekt Nová vize. V jádru jde o to, že ČEZ musí zatáhnout za brzdu, jinak budete mít nedostatek peněz. Kde se stala chyba? ČEZ byl ještě před třemi lety nacpaný penězi, vykupovali jste vlastní akcie, abyste zvýšili své zadlužení, rozjeli jste akvizice v zahraničí…
V této situaci jsou úplně všechny energetiky: E.ON, RWE, Enel. Všechny řešily stejný problém. Analytici jim říkali: Máte neoptimální zadlužení, utrácíte peníze akcionářů, zadlužte se. Také všichni ekonomičtí guruové tvrdili, že ropa bude za 150 dolarů a více, a cena elektřiny s tím souvisela. Chci říct – není to o tom, že by ČEZ něco udělal špatně. Naopak hodnota ČEZ v době, kdy rostla cena elektřiny, rostla více než ostatním firmám. Krizi nikdo nečekal. Rád někdy používám výrok Alana Greenspana: „Užijte si tu krizi, pravděpodobnost, že zažijete za svůj život ještě nějakou podobnou, se blíží nule.“ Jinými slovy, nikdo ji nedokázal predikovat.
Takže nevidíte žádný problém?
Dobře řízená firma se od špatně řízené liší v tom, že se mění včas. Že nečeká, až přijde problém. My tedy dnes všem říkáme: Musíme se změnit, protože jinak za tři roky přijde problém. A já to považuji za dobrý signál, ne za špatný.
Měníte se opravdu včas? Zahraniční firmy začaly brzdit a měnit se už loni. Dokonce jste to sami konstatovali na mítinku s vlastními manažery.
Záleží, co berete. Náš program Efektivita začal vlastně už v roce 2008 s tím, že se musíme agresivně podívat na náklady. Takže Nová vize znamená, že musíme Efektivitu ještě rozšířit a přitvrdit. Některé investice jsme omezili už v roce 2009.
Jaké? Nevzpomínám si na nic, možná jste odešli z Ruska…
Ano. V Rusku společnosti E.ON a Enel odepisovaly miliardy eur. A analytici nám říkali, proč nejste v Rusku? Vždyť zaspíte.
Vážně byste nic neudělal jinak?
Kdybych mohl vrátit včas a měl bych stejné informace, tak bych se choval stejně.
Ve vlastní prezentaci říkáte, že musíte zabrzdit rychle rostoucí zadlužování. Dokonce že vám letos hrozí snížení ratingu na BBB+.
To by hrozilo, kdybychom neomezili investice. Ale nám nic takového nehrozí. A jsme finančně zdravější než jiné zahraniční firmy.
Před vlastními manažery jste přiznali, že zahraniční akvizice nejsou tak skvělé. Že jejich přínos k hrubému zisku společnosti jen ve výši 7 miliard korun je nízký…
Každý správný manažer považuje čísla, která mu ta organizace dodává, za nízká, a chce, aby byla vyšší. Ale obecně – všechny naše zahraniční akvizice byly loni v zisku. Letos jsou v zisku všechny kromě jedné v Turecku, kde došlo k účetní operaci, kterou jsme očekávali. Já jsem přesvědčen, že jsme firmy v zahraničí nakoupili nejlevněji ze všech. Každá akvizice, kterou jsme udělali, je nad naším oceněním. Ano, v některých jsou problémy. Elektrárna Varna v Bulharsku má před sebou komplikovanou budoucnost, to je pravda. Ale i tak je nad oceněním toho, co jsme očekávali.
Co se zahraničními akvizicemi budete dělat? Už jste řekli, že se z některých trhů, kde jste zatím nic nekoupili, stáhnete, a nové elektrárny, které jste chtěli stavět ve Varně nebo v Polsku, stavět nebudete. Budete je prodávat?
Teď stavět nebudeme, ale ta možnost tam pořád je. Pokud jde o prodej, říká se Nikdy neříkej nikdy, ale my teď nic takového neplánujeme, ani nevedeme žádná jednání.
Podle některých názorů není jisté, jestli vaše zahraniční akvizice vykazují správná čísla, zda je do nich započítáno všechno včetně investic. Můžete vyloučit nějaké účetní manipulace?
Já ty bilance nesestavuji po večerech sám, na to máme finanční útvar, který je kontrolován auditorem z velké čtyřky. Žádnou manipulaci, jako že bychom falšovali účetnictví, si nedokážu představit. Ale určitě je hodně lidí, kteří chtějí ČEZ vykreslit v černých barvách.
Co bude s investicemi v Česku? Máte obrovský program v uhelných elektrárnách. To bude pokračovat?
Ano. Tam nic měnit nebudeme.
Přemýšlím, na čem tedy budete vlastně šetřit. Seškrtali jste pro příštích pět let investice ze 425 miliard na 333 miliard, ale vlastně ve všem chcete pokračovat…
Při vší vstřícnosti nemůžeme rozkrývat detaily, na čem všem ušetříme.
Chystáte nějaké propouštění?
Žádný plán plošného propouštění nemáme, ale kontinuálně samozřejmě zeštíhlujeme.
Neobáváte se problému se solárními elektrárnami, na kterém se také podílíte? Nakoupili jste je za deset miliard korun, ale nyní je chce vláda kvůli zdražení elektřiny dodatečně zdanit. Bude to problém?
Náš podíl na solárním trhu v tuzemsku bude asi sedm procent, což je desetkrát méně, než máme v tradiční energetice. My jsme ani jeden projekt sami nerozvíjeli, koupili jsme jen to, co jsme věděli, že stejně vznikne. Jen by to vynášelo zisk třeba nějakému zahraničnímu fondu. Samozřejmě, že jsme kalkulovali návratnost bez nějaké speciální daně. Ale vím jen to, co se píše v médiích, a to je, že projekty mají zůstat návratné.
Podle čeho jste projekty vybírali? Hráli v tom roli spříznění lobbisté, jako třeba pan Rittig, Háva či Johanes?
Já jsem ty projekty takto nezkoumal, ale nikoho z těch, co jmenujete, jsem v nich neviděl. Ale nedělali jsme si žádný průzkum až do poslední firmy, kdo za projektem je. Pro ČEZ to nemá žádnou přidanou hodnotu. Důležité je, že to bylo výhodné.
Podle některých investorů jste kupovali dráž než ostatní.
Jsem přesvědčen, že jsme kupovali správně. Záleží opět na tom, s čím to srovnáváme. Kupovali jsme kvalitní technologii, máme zabezpečené objekty.
Budete ještě kupovat nějaké solární elektrárny?
Ne.
A jiné obnovitelné zdroje?
Žádným masivním způsobem ne.
ČEZ je nyní vyšetřován bruselským antimonopolním úřadem. Jaký čekáte výsledek?
My jsme pevně přesvědčeni, že jsme se ničeho nedopustili. Prostě jsme přišli na řadu, protože u všech větších energetických firem už ta komise byla.