Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice ČEZu

V Česku bude první velká paroplynová elektrárna, ČEZ vyjde na 20 miliard

25.06.2009, idnes.cz

Polostátní energetický gigant ČEZ rozšiřuje rodinu svých elektráren. V roce 2013 má v severočeských Počeradech stát nový paroplynový zdroj. Dodávky plynu zajistí společnost RWE a výstavbu realizuje Škoda Praha Invest. S oběma firmami podepsal dnes ČEZ smlouvu.

„Zástupci obou firem podepsali exkluzivní smlouvu na 15 let. Spotřeba moderní a vysoce ekologické elektrárny bude srovnatelná s roční spotřebou plynu v celé Praze,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský. Elektrárna by měla zahájit provoz v roce 2013, kdy tam začnou proudit první dodávky plynu.

Dvě turbíny dodá do Počerad společnost Siemens, která rovněž s ČEZ podepsala smlouvu. „Spolupráce se skupinou ČEZ je pro nás velmi důležitá,“ řekl ředitel Siemens v České republice Pavel Kafka.

Výstavba zdroje o výkonu 841 megawattů má být zahájena v říjnu příštího roku. V současné době je s projektem vedeno řízení o jeho dopadech na životní prostředí (EIA).

Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman považuje výstavbu první velké paroplynové elektrárny v Česku za důležitý krok k rozvoji plynové energetiky. Podíl elektřiny vyrobené z plynu je dnes v tuzemsku méně než tři procenta. Podle Romana je plynová energetika „čistá a účinná“.

ČEZ investuje do plynu

Roman na dnešní tiskové konferenci připomněl, že projekt v Počeradech není posledním paroplynovým zdrojem, který chce ČEZ postavit. Zmínil především elektrárnu Mělník, která by zásobovala Prahu. Ze zahraničních lokalit připadají podle Romana v úvahu elektrárny Skawina v Polsku a Varna v Bulharsku.

Podle výkonného ředitele skupiny ČEZ Daniela Beneše bude firma využívat technologie a zkušenosti z Počerad na dalších projektech. ČEZ považuje za zásadní výhodu plynových elektráren jejich vysokou flexibilitu při pokrytí odběrových špiček a nízké emise. Účinnost paroplynového cyklu má být 57,4 procenta, přičemž účinnost stávajících elektráren je kolem 30 procent, u nových kolem 40 procent.


V červenci 2009 vychází najevo, že Martin Roman je jedním z účastníků dovolené v italském Toskánsku, dále zde společně s ním byli: poslanec ČSSD Milan Urban, předseda ODS Mirek Topolánek, lobbista Marek Dalík, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, lobbista Vladimír Johanes ad. Dalík společně s Topolánkem, Lucií Talmanovou, exministrem dopravy Řebíčkem, lobbistou Johanesem, poslancem ČSSD Urbanem, šéfem ČEZu Martinem Romanem a dalšími tráví dovolenou v luxusní vile v italském Toskánsku, fotky z této dovolené poskytl médiím bývalý šéf rozvědky generál Karel Randák.

Vilu v Toskánsku, v níž se expremiér Mirek Topolánek v červenci rekreoval, pronajímal podivný lichtenštejnský byznysmen Markus M. Hasler. Jeho jméno figuruje na smlouvě, kterou zveřejnilo vedení ODS. Jeho obchodní aktivity se pohybují na samé hraně zákona.

Společník Haslera Mario Staggl je například jako uprchlý v USA stíhán pro praní špinavých peněz a daňové podvody v souvislosti s mediálně velmi probíranou kauzou švýcarské banky UBS. Staggl byl také správcem účtů Gottharda Lercha: tento německý inženýr pomáhal podle tvrzení několika speciálních služeb budovat jaderný program Libyi a Pákistánu.

Markus Manfred Hasler z Lichtenštejnska, který pronajal Marku Dalíkovi vilu v italském Monte Argentariu, v níž pak trávil dovolenou Mirek Topolánek, má v Česku mnoho aktivit. Hasler je podle celosvětové databáze firem, Dun & Bradstreet, například ředitelem lichtenštejnské společnosti Elana Anstalt. Ta má podíly ve třech tuzemských firmách: BPA sport marketing, Redemptor a Hendon. Všechny tyto firmy jsou spojeny se jménem podnikatele Antonína Charouze.

Hendon například vlastní firmu, jejíž název je přímo A. Charouz. „Já jsem v těch firmách pouze zaměstnanec. Jméno pana Haslera znám, ale nevím, komu firmy, v nichž vystupuje, patří,“ reaguje Charouz.

Firma Elana Anstalt sídlí v Lichtenštejnsku na stejné adrese jako další společnosti řízené Haslerem včetně té, která jedná za Raben Anstalt vlastnící italskou vilu.

Charouz podniká hlavně v prodeji aut, ale je i velkým prodejcem jachet. Do skupiny Charouz Group patří firma, která provozuje například i autopůjčovnu Sixt. A ta Topolánkovi půjčila na dovolenou v Itálii džíp.

Hasler podle údajů Dun & Bradstreet figuruje celkem v 17 společnostech, z toho většina je v Lichtenštejnsku, zbytek ve Velké Británii, Rakousku a Maďarsku.

Nevládní protikorupční organizace Růžový panter poukázala na to, že v tuzemsku pro firmy kolem Haslera pracují další Češi, kteří mu dohazují investice. Hasler podle Růžového pantera zastupoval lichtenštejnskou firmu Rilon, která měla zájem investovat do prachatické společnosti Léčebné centrum sv. Markéty. Organizace zvažuje, že podá podnět Švýcarsku, aby prověřilo transakce firem z této kauzy přes svoji zemi a Lichtenštejnsko kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Politici a podnikatelé se sešli krátce poté, co v parlamentu hlavně poslanci ODS a ČSSD protlačili pro ČEZ výhodný zákon o emisních povolenkách. ČEZ i J&T zajímá také rozhodnutí politiků o limitech těžby uhlí. Navíc se připravuje také výběrové řízení na dostavbu dvou jaderných bloků v JE Temelín.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít