Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Přihrával Martin Roman zakázky Škodě Plzeň? ČEZ už má audit na stole

04.01.2012, byznys.iHned.cz

Audit, který měl prověřit sporné zakázky, je hotov. Jeho závěry ale nezná ani dozorčí rada ČEZ. Firma se odvolává na obchodní tajemství a ochranu akcionářů. Od zveřejnění informací o Romanově propojení se Škodou Plzeň uplynulo přitom již téměř čtvrt roku.

Audit, který měl prověřit zakázky zadané společností ČEZ firmě Škoda Plzeň, je konečně hotov. V současné době ho má ale k dispozici pouze představenstvo energetické společnosti a zástupci ministerstva financí. A obě strany mlčí a odmítají sdělit jakékoliv bližší informace. Stále tedy není jasné, jak to se zakázkami pro Škodu Plzeň bylo. Pokud si o výsledky auditu přímo nezažádají, nedostanou je dokonce ani minoritní akcionáři a dozorčí rada ČEZ. Té dnes předsedá Martin Roman, kvůli kterému celý audit vznikl.

Interní audit provedený společností ČEZ měl prověřit zakázky za desítky miliard korun, které firma pod vedením bývalého generálního ředitele Martina Romana zadala Škodě Plzeň.

Roman byl loni nařčen ze střetu zájmů, když si během svého působení v ČEZ ponechal vazby na plzeňskou Škodovku, kterou sám předtím řídil. Podle některých informací měl být dokonce tajně jejím spolumajitelem. To ale Roman odmítá. Kauza nicméně vedla k jeho odvolání z čela ČEZ. Od zveřejnění informací o Romanově propojení se Škodou Plzeň uplynulo přitom již téměř čtvrt roku a první výsledky auditu měly být známy zhruba před měsícem. Představenstvo ČEZ nicméně výsledky obdrželo až na konci prosince a poskytlo je pouze Ministerstvu financí. To si jako zástupce majoritního vlastníka ČEZ, tedy státu, vypracování auditu vyžádalo.

Citlivé informace

Při žádosti o bližší informace se unisono ozývá odkaz na ochranu minoritních akcionářů firmy. „S ministerstvem financí je nyní řešen způsob, jak naložit s výstupy auditu. Ty totiž obsahují citlivé informace z obchodních vztahů, a nyní musíme rozhodnout, jak je zveřejnit, aby nebyli poškozeni další akcionáři,“ komentuje postoj ČEZ jeho mluvčí Ladislav Kříž.

„Ano, o této problematice jsme již jednali. Zatím ale žádné informace zveřejňovat nebudeme,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek a odmítá se k auditu dále vyjadřovat. Zveřejnění závěrů podle něj nemůžeme čekat ještě alespoň měsíc.

„Umím si představit, že existují objektivní důvody, proč audit zatím nezveřejňovat. Jedná se tu o jedny z největších zakázek ČEZ,“ komentuje mlčení firmy i ministerstva analytik J&T Michal Šnobr. „Ale vzhledem k závažnosti dané otázky by bylo zveřejnění alespoň části výsledků auditu přirozené,“ dodává druhým dechem.

Podle Kříže nicméně není mlčení ničím neobvyklým. Výsledky auditu podle něj nedostane ani dozorčí rada ČEZ a minoritním akcionářům budou poskytnuty jen na základě podání oficiální žádosti a v zákonem stanovené lhůtě.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít