Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Válka o uhlí vrcholí, ČEZ otevřel druhou frontu

01.06.2012, E15

Boj o budoucí dodávky uhlí i cenu suroviny mezi společností Czech Coal podnikatele Pavla Tykače a tuzemskou energetickou jedničkou ČEZ vstoupil do rozhodující fáze. ČEZ včera otevřel druhou frontu, když oficiálně potvrdil, že zvažuje prodej dvou svých elektráren – méně významných Chvaletic a hlavně Počerad. Právě ty závisejí na dodávkách uhlí od Czech Coalu. A jedním z potenciálních kupců elektráren je společnost Pavla Tykače, který by si tak pojistil, že své uhlí skutečně využije.

„Bezprostředním důvodem pro zvažování prodeje je nejistota dodávek uhlí od roku 2013 vzhledem k dosud neskončeným jednáním s dodavatelem paliva, společností Czech Coal,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Fakticky to znamená, že lze očekávat tvrdá jednání nejen o ceně uhlí, ale také o ceně elektráren. Ta se může pohybovat v řádu desítek miliard korun.

Pokud ovšem jednání vyústí v kompromis a Czech Coal elektrárny koupí, ztíží to situaci zástupcům teplárenství, kteří s těžaři také bojují o nastavení budoucích kontraktů. „Pokud by tyto elektrárny získala společnost Czech Coal, byla by to pro české teplárny jednoznačně negativní zpráva, protože by upřednostňovala využití uhlí ve svých elektrárnách na úkor dodávek do tepláren,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Problém by se týkal třeba i mělnické teplárny Energotrans, která se paradoxně stává součástí skupiny ČEZ. Podle některých zdrojů by dohoda ČEZ s Czech Coalem mohla vyústit až v krach současného centrálního systému zásobování teplem v Česku.

Těžařská společnost dnes na druhé straně potřebu zachovat centrální rozvody uznává. „Společná výroba tepla a elektrické energie je nejefektivnějším využitím potenciálu hnědého uhlí. Pokud bude cena uhlí nastavena rozumně, ani se ho nevyplatí využívat jinak, což se bohužel právě kvůli jeho nízké ceně děje,“ uvedl pro deník E15 spolumajitel Czech Coalu Jan Dienstl.

Válka o uhlí vrcholí

Zatímco Czech Coal navrhuje, aby se cena hnědého uhlí odvíjela od ceny černého uhlí, které je ve světě veřejně obchodované, ČEZ i Teplárenské sdružení to odmítají. „Černé uhlí není substitut hnědého uhlí, nemůžete v jednom kotli spalovat chvilku černé a chvilku hnědé, jak vás napadne. To je technologicky nesmysl,“ uvedl letos v rozhovoru pro E15 generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pro ČEZ je důležité, že o koupi elektráren Počerady a Chvaletice předběžně projevil zájem nejen Czech Coal, ale i EPH, a že by tedy měla cena vzejít ze soutěže. EPH je největší teplárenskou skupinou v Česku a jeho motivace zjevně částečně vyplývá i z toho, že chce Czech Coalu bránit v získání příliš výhodné pozice.

V souvislosti s válkou o uhlí pozorovatelé upozorňují na silné osobní nepřátelství mezi Pavlem Tykačem a bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem. Zdá se, že dnes je situace přece jen o něco méně vypjatá.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít