Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Solární elektrárny

Ištvan chystá další akci, v solárním byznysu

26.07.2013, E15

Olomouckého Vrchního státního zástupce Ivo Ištvana neodradil patový výsledek masivní razie proti bývalým poslancům ODS, pravé ruce expremiéra Nečase Jany Nagyové a vojenským zpravodajcům. Podle informací týdeníku Euro a deníku E15 zavítal včera Ištvan na Energetický regulační úřad (ERÚ). Ištvanovo státní zastupitelství dozoruje vyšetřování možných podvodů ve fotovoltaice.

„Mohu potvrdit, že se Ivo Ištvan zúčastnil schůzky koordinačního týmu, jehož vznik inicioval prezident Miloš Zeman. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková je členkou týmu složeného z policistů a státních zástupců. Pracovních schůzek se bude účastnit i do budoucna,“ sdělil mluvčí úřadu Jiří Chvojka. O vyšetřování solárních podvodů píše týdeník Euro, který vyjde v pondělí. Vitásková v něm konstatuje, že více než polovina vyplacené podpory za dodávání solární energie končí na zahraničních účtech. „Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ tvrdí Vitásková.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít