Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Stručný přehled dění kolem ČEZu v r. 2006

Bosenskosrbská vláda si vybrala ČEZ jako partnera pro rozvoj svých energetických zdrojů, má se jednat o investice do elektráren v Ugljeviku a Gacku, na které jsou navázané i doly.

ČEZ oznámil, že vydá v zahraničí dluhopisy, protože si chce půjčit v přepočtu 14 miliard korun.

ČEZ, a. s., podepsala s americkou firmou PSEG Global smlouvy na nákup majoritních vlastnických podílů ve dvou polských elektrárenských společnostech: Elcho a Skawina. Cena transakce nebyla zveřejněna. Energetická společnost ČEZ získá od amerického koncernu PSEG prostřednictvím nákupu společností PSEG Distribution BV a PSEG Silesia BV podíl ve výši cca 75 % v˙elektrárně Skawina, resp. zhruba 89% podíl ve společnosti Echo. Obě elektrárny, Skawina i Elcho, vyrábějí kombinovaně elektřinu a teplo. Instalovaná kapacita černouhelné elektrárny Skawina činí 590 MW, ročně vyrobí zhruba 2,8 TWh elektřiny, kterou dodává většinou regionální distribuční společnosti. V elektrárně Elcho pracují dva bloky o celkovém výkonu 220 MW. Odběratelem elektřiny vyrobené v elektrárně je ze 100 % provozovatel polské přenosové soustavy PSE, teplo elektrárna dodává do Katovic a okolí.

Společnost ČEZ uvažuje o výstavbě nových jaderných zdrojů, v úvahu přichází například rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Rozhodnutí by mohlo padnout letos, uvedl to šéf představenstva ČEZ Martin Roman. „V letošním roce by mohlo padnout rozhodnutí, kde a kdy (se nová jaderná elektrárna postaví),“ řekl Roman.

ČEZ pohltí další zahraniční firmu – bulharská vláda jí prodá tepelnou elektrárnu ve Varně, druhého největšího výrobce elektřiny v této zemi. Uzavření dohody o prodeji české firmě za 206 miliónů eur (5,88 miliardy korun) agentuře Reuters potvrdila mluvčí bulharské privatizační agentury Veneta Načeva. Původně se zdálo, že Varna bude pro ČEZ nedostupná. Privatizační soutěž vyhrála ruská společnost Unified Energy System,

ČEZ se umístil druhý. Rusové z tendru ale v lednu odstoupili. ČEZ poté původní cenovou nabídku navýšil o 14 miliónů eur a slíbil, že zvýší plánované investice do elektrárny o 40 miliónů – na 133,2 miliónu eur.

ČEZ bude v bosenské lokalitě Gacko investovat asi 1,5 miliardy eur (42 miliard korun) do výstavby nové uhelné elektrárny a rozvoje přilehlého dolu. Elektrárna by měla mít výkon 600 až 700 MW. Podle Romana se jedná o dosud největší zahraniční investici české firmy, stejně jako o dosud největší přímou zahraniční investici směřující do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině vůbec.

Říjen 2006

Finanční policie po zhruba půl roce odložila vyšetřování okolností stěhování 1200 úředníků do bývalé budovy společnosti ČEZ, již si město na jaře pronajalo na dvacet let za více než 3,5 miliardy korun od jejího současného majitele, podnikatele Sebastiana Pawlowského. I s poplatky ho pak bude provoz stát 4,7 miliardy korun a po dvaceti letech si může budovu odkoupit.

Policie neprokázala, že by stěhování bylo pro město nevýhodné, nebo že by za ním stála korupce. Případem se zpočátku zabývaly dokonce dvě policejní složky, vedle finanční policie i protikorupční jednotka, která ale v létě vyšetřování předala pouze finanční policii. A ta oficiálně nezahájila ani trestní řízení. To znamená, že nemohla třeba kontrolovat účty nebo nasadit odposlechy.

Definitivně o ukončení případu ale rozhodne až státní zástupce Marek Solar, který během několika dnů musí rozhodnout, zda závěr policistů potvrdí, nebo jim nařídí další vyšetřování.

Jedna část vyšetřování se týkala Martina Romana, ředitele společnosti ČEZ, která objekt původně vlastnila. Anonymní trestní oznámení totiž tvrdilo, že budovu prodal pod cenou. ČEZ, většinově vlastněný státem, své sídlo v Jungmannově ulici už v roce 2001 nabízela magistrátu ke koupi za 1,7 miliardy korun. Radnice to ovšem odmítla.

Ve stejnou dobu se ČEZ dohodl s realitní kanceláří, že bude objekt na trhu nabízet za 1,2 miliardy korun. Tuto cenu, a dokonce i o 300 miliónů korun vyšší, nabídlo minimálně pět renomovaných firem. Nakonec dům koupila v roce 2004 společnost Sebastiana Pawlowského za 850 miliónů korun. Do několika měsíců pak magistrát rozhodl o stěhování. Netradičně oproti většině evropských radnic do podnájmu. Ve výběrovém řízení vyhrála budova vlastněná Pawlowským.

V prosinci 2006 se objevují v tisku informace, že vyjednávání o nové vládě premiéra Mirka Topolánka se týká i změn ve vedení ČEZu. Spekuluje se, že ve funkci generálního ředitele této státem ovládané energetické společnosti by Martina Romana mohl vystřídat Alexej Nováček, toho času generální ředitel Brněnských tepláren, který má blízké vztahy právě s Mirkem Topolánkem. Za Romana prý aktivně lobbuje Topolánkův důvěrník Marek Dalík.

Na konci roku 2006 spolu mj. lyžovali v Rakousku jako nejlepší přátelé Roman, Topolánek a Dalík.

Do pětihvězdičkového hotelu Esplanade v Krkonoších přímo nad Dolským potokem se jezdí rekreovat Martin Roman, šéf ČEZ a člen dozorčí rady Českých drah, do stejného hotelu jezdí i Romanův přítel, šéf ŠKODY Transportation, Tomáš Krsek. Právě ŠKODA usiluje o velmi lukrativní multimiliardovou zakázku na dodávku lokomotiv a vagonů pro České dráhy, a. s.

Krkonoše jsou místem, kde se v diskrétních prostorách zmíněného hotelu setkává Roman společně s Markem Dalíkem (ten vlastní apartmán o rozloze 111 metrů čtverečních v domě Inka na Svatém Petru, který koupil za 8,3 milionu korun) a premiérem Topolánkem. Ve stejném objektu jako Dalík má jeho někdejší spolužák Jan Novák, šéf Úřadu vlády, apartmán o rozloze 58 metrů čtverečních, který koupil za 4,6 milionu korun v březnu 2006. Topolánek oficiálně využívá k rekreaci vždy byt jednoho z nich. Jezdí sem i přes léto, hlavně na kola.

Dalíka později s ČEZem pojí i velmi pochybná obchodní transakce spojená s prodejem Plynárny Úžín, kdysi největšího výrobce svítiplynu v někdejším Československu, která zásobovala více než třetinu země. Už dvanáct let se tu ale nic nevyrábí a z podniku jsou trosky. Na pohled mrtvá matka Tlaková plynárna tu přesto přivedla na svět živé dcery. Jednou z dceřiných firem vzniklých v těchto ruinách je společnost, která se jmenuje New Deal Communications. Vznikla ale jako EluPlus. Zkratka Elu znamená Elektrárna Úžín.

Přes zchátralý areál, který je podle Luboše Marečka (tzv. bílého koně celého pochybného projektu) naprosto k ničemu, teče hodně peněz. Například právě v okamžiku, kdy se v Ostravě hroutila Union banka, sem z její bývalé dceřiné společnosti jménem NLB Factoring dorazilo sto milionů korun. Podle Luboše Marečka úvěr na stavební práce.

EluPlus, původní název firmy Marka Dalíka, znamená Elektrárna Úžín. Tak se jmenoval projekt, kvůli kterému se v ústecké plynárně Luboš Mareček, Jaroslav Veverka a Martin Novotný sešli se zbrojařem Richardem Hávou z firmy Omnipol. Chtěli tu postavit paroplynovou elektrárnu. Před deseti lety si tu proto založili podnik. Elektrárna nestojí dodnes, jen firmu, která s ní měla spolupracovat, partneři převedli na Marka Dalíka. Projekt nepostavené elektrárny se ale nakonec podařilo prodat. Richard Háva se dohodl skupinou ČEZ.

O projektu, do kterého ČEZ vložil 108 milionů korun jako základní kapitál budoucí elektrárny, neví prý ani Miroslav Kalousek, ministr financí, tedy zástupce státu jako hlavního akcionáře ČEZu a přítel Richarda Hávy. Poskytl písemné vyjádření. Proto ještě doplňujeme – firma s projektem, kterou Richard Háva ČEZu prodal, se jmenovala Krappa Trade.

Podle časopisu Týden vydělal Richard Háva na transakci 50 milionů korun.

Eva Nováková, mluvčí energetické skupiny ČEZ: „Bohužel nemůžu sdělit tu cenu. Je to součástí obchodního tajemství.“

Rekapitulace:

Martin Novotný byl ve firmě s přítelem Mirka Topolánka Jaroslavem Veverkou a bývalým Topolánkovým poradcem Andorem Šándorem. Jaroslav Veverka seznámil Marka Dalíka s Mirkem Topolánkem a Martin Novotný Dalíkovi zřídil firmu. Jaroslav Veverka a Martin Novotný podnikali se zbrojařem Richardem Hávou v Elektrárně Úžín, odkud pochází Dalíkova firma. A Martin Novotný byl také ve firmě, která přes Richarda Hávu prodala byt patřící dnes rodině ministra financí Miroslava Kalouska. 15. prosince 2002 se Mirek Topolánek stal předsedou ODS. Jeho zázemím byla firma New Deal Communications. Předsedou představenstva New Deal Communications byl v té době už Marek Dalík. Ještě tři týdny předtím ale byl jediným majitelem firmy Martin Novotný, místopředseda představenstva.

Na rozdíl od jiných projektů, ČEZ tomuto nejen neudělal žádnou mediální reklamu, ale neinformoval o něm ani ústecký magistrát.

V prosinci 2006 podle zpráv médií pražští kriminalisté prověřují podezření na trestný čin související s opčním programem energetické společnosti ČEZ. V polovině dubna 2006 obvinila policie manažera ČEZ Alana Svobodu – údajně si neoprávněnými obchody s akciemi společnosti přišel na 1,6 miliónu korun. Svoboda podle policie zneužil důvěrných znalostí o firmě. Manažer nejprve na posty ve firmě rezignoval. Poté, co si ČEZ nechal zpracovat posudky, které údajně potvrzují, že obvinění ze zneužití informací není podložené, se v červnu do funkcí vrátil.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít