Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kontroloři ČEZu

ÚOOZ chce obžalovat 26 kontrolorů ČEZu

10.02.2010, CT24.cz

Ředitel ČEZu dočasně odvolal šéfa skupiny kontrolorů. Kontroloři prý postupně od roku 2005 několika desítkám lidí a firem odpojili dodávky elektřiny. Pak je nutili, často v nočních hodinách, aby přišli na pracoviště firmy ČEZ, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat. Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na konci roku 2008 obvinili celkem 32 lidí, proti šesti z nich bylo později stíhání zastaveno. Zaměstnanci ČEZu se měli provinit tím, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajně neoprávněný odběr elektřiny. Teď chce ÚOOZ 26 lidí obžalovat. Ředitel ČEZu šéfa kontroverzního útvaru dočasně odvolal.

Výcvik vymahačů ČEZu

Společnost ČEZ Měření vznikla v roce 2005, její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu už v minulosti podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP – právní poradenství a pomoc. V jeho čele je právník Jan Rytíř, který v Olomouckém kraji kandiduje do voleb za stranu Suverenita. Sdružení zastupuje více než osm desítek lidí, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami. Nedávno se v médiích objevily záběry, na kterých se zaměstnanci ČEZu cvičí ve střelbě. Ředitel ČEZ Martin Roman proto minulý týden ve firmě již zřídil speciální tým, který má dohlížet na problematiku řešení netechnických ztrát a znovu prověřit postupy oddělení netechnických ztrát. Dočasně také odvolal z funkce šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše. Šéf Útvaru netechnických ztrát Karel Vaniš už dříve řekl, že pracovníkům jeho útvaru dává právo vstupovat do soukromých objektů tzv. energetický zákon. Ředitel Ústavu státu a práva Jan Bárta ale pro ČT uvedl, že tak nemohou činit za účelem vymáhání pohledávek.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít