Hospodaření ČEZ
Prodej Dětmarovic se zamotal
19.12.2012, Mladá fronta Dnes
Státní ČEZ se v Bruselu dohodl, že se prodejem severomoravské elektrárny vyhne vyšetřování. Těžaři z Czech Coalu tuto dohodu torpédují.
Polostátní elektrárenská firma ČEZ pokračuje v přípravách na výprodej svého majetku.
Akcionáři, mezi nimiž dominuje se 70 procenty stát, včera na mimořádné valné hromadě firmy schválili vyčlenění severomoravské černouhelné elektrárny Dětmarovice do samostatné společnosti. Tento krok je třeba, aby později mohla být elektrárna prodána.
Kromě Dětmarovic ČEZ zvažuje i prodej elektráren Počerady a Chvaletice, v pondělí také oznámil, že v lednu nabídne k prodeji distribuční firmu CEZ Shpërndarje v Albánii. Další majetek na prodej jsou obnovitelné zdroje, ČEZ je vyčlenil do samostatné společnosti, v níž připravuje prodej minoritního podílu. Už loni ČEZ také prodal poloviční podíl v německé těžební firmě Mibrag.
Důvodů výprodejů majetku je několik. Firmě se zdaleka nedaří tak jako v předchozích letech, protože velkoobchodní ceny elektřiny od roku 2008 klesají. Snaží se navíc získat co nejvíce peněz před připravovaným zahájením dostavby dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Uhelné elektrárny jsou na prodej hlavně proto, že nemají vyřešeny dodávky uhlí kvůli sporům s těžební firmou Czech Coal, a také kvůli vyšetřování Evropskou komisí.
Bruselský antimonopolní úřad se totiž po třech letech vyšetřování chystal ČEZ uložit obří pokutu za údajné omezování konkurence na trhu. Firma navrhla dohodu, že dobrovolně odprodá své uhelné zdroje s kapacitou nejméně 800 MW, a šetření, jež vyvolala stížnost tuzemského těžaře Czech Coal, bude uzavřeno. Dětmarovice jsou jedním z pěti zdrojů, které ČEZ v dohodě s Bruselem nabídl k prodeji. Patří k nim i elektrárny Chvaletice či Počerady – vesměs jde o elektrárny, které ČEZ bez problémů oželí.
Rozbroje v Bruselu
Prodej jedné či více elektráren ČEZ chystal už na letošní podzim, pak do konce roku, a nyní se mluví nejdříve o lednu. Věc je totiž komplikovanější, než to vypadalo.
Nejzásadnějším problémem je, že bruselský úřad stále oficiálně dohodu s ČEZ nepotvrdil, a to přesto, že už proběhl celý schvalovací proces a s navrženými závazky ČEZ byly také seznámeny všechny členské státy EU. Do hry totiž podle informací MF DNES opět vstoupil Czech Coal ovládaný dravým finančníkem Pavlem Tykačem.
Tomu se nelíbí, že ČEZ by se mohl z šetření vyvléknout jen prodejem Dětmarovic. Czech Coal si totiž původně v Bruselu stěžoval, že mu ČEZ bránil v projektu výstavby vlastní hnědouhelné elektrárny. Těžaři se také zajímali o elektrárnu Počerady, která pálí právě jejich hnědé uhlí. Jenže stát prodej Počerad do rukou Tykačovi podle informací MF DNES vedení ČEZ zakázal a prodej černouhelných Dětmarovic z Tykačova pohledu nic neřeší.
„Tlak Czech Coalu byl v Bruselu velký, navržené závazky prodeje ČEZ chtěli napadnout u Soudního dvora EU v Lucembursku, a tato hrozba byla pro komisaře nepříjemná. Takže se zatím hledá východisko, jak z toho ven,“ uvedl zdroj blízký jednání. Stejně tak přitom hrozil komisi žalobou k soudnímu dvoru i ČEZ, pokud by dohoda neprošla a musel by platit pokutu.
O Dětmarovice mají zájem firmy Gaskontrol, BXR Zdeňka Bakaly a EPH. Nejvíce nabídla první z nich, a to 1,2 miliardy. Stát včera také posílil svůj vliv v dozorčí radě ČEZ. Na dosud volné místo akcionáři zvolili Lubomíra Poula, což je šéf Úřadu vlády premiéra Petra Nečase. Ve výboru pro audit nově zasedne Jiřina Vorlová z Ministerstva financí.
Lubomír Poul (57)
Nový člen dozorčí rady ČEZ. Od roku 2010, kdy se stal premiérem Petr Nečas, je vedoucím Úřadu vlády. Ve funkcích státní správy se vystudovaný elektrotechnik pohybuje už 16 let. Nejvíce času strávil na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde ho do vedoucí pozice šéfa kabinetu ministra vytáhl Martin Říman (ODS).
Paradoxem je, že Říman se po volbách v roce 2010 stal šéfem dozorčí rady ČEZ, kam ho jako svého šéfa poradců instaloval premiér Nečas. Když loni na podzim po dohodě s Nečasem rezignoval šéf ČEZ Martin Roman, musel mu Říman přenechat své místo šéfa dozorčí rady. Na později uvolněné místo nyní Nečas dosadil Poula, bývalého Římanova podřízeného.
Jiřina Vorlová
Nová členka výboru pro audit. Je vedoucí oddělení podpory podnikání Ministerstva financí. Má na starosti správu státních podílů ve firmách.
FAKTA
Elektrárna Dětmarovice
Výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na Moravě.
Stojí u Ostravy, v těsné blízkosti polských hranic. Dříve patřila k dolům OKD, které jsou nyní největším dodavatelem uhlí. Ročně vyrobí asi 2,5 TWh elektřiny (cca 5 % z celkové roční výroby tepelných elektráren ČEZ) a více než 800 TJ tepla. Patří ke zdrojům s nejvyššími provozními náklady.