Investice ČEZu
ČEZ si v Albánii začíná balit kufry. Přijde o miliardy
01.11.2012, Mladá fronta Dnes
„Analytici očekávají z dlouhodobého pohledu až pětiprocentní růst spotřeby elektřiny v Albánii, rychlejší tempo dosahuje v regionu jen Turecko,“ pochvaloval si koupi distribuční společnosti v Albánii za 2,7 miliardy korun někdejší generální ředitel ČEZ Martin Roman.
Po třech a půl letech to vedení státního kolosu vidí mnohem méně růžově a otevřeně mluví o odchodu ze země, kde za odběr proudu často neplatí celé obce.
„Nemůžeme si dovolit pokračovat ve výsledcích, jaké v Albánii máme,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. V polovině letošního roku byla albánská odnož CEZ Shpërndarje ve ztrátě 2,3 miliardy korun.
Za problémy jsou podle zástupců ČEZ spory a neschopnost se na čemkoliv dohodnout s tamními úřady, především s regulátorem ERE. Ty začaly prakticky ihned po příchodu na albánský trh a eskalovaly začátkem letošního roku, kdy úřad povolil státnímu monopolnímu výrobci KESH zvýšit cenu elektřiny, kterou od něj odebírá CEZ Shpërndarje, o 91 procent. Zvednout ceny i koncovým zákazníkům už však úřad ČEZ nepovolil.
ČEZ také nepřetržitě čelí problémům při vymáhání svých pohledávek, a to jak od lidí a firem, tak od státních institucí. Firma tak neměla dostatek prostředků, aby platila výrobci elektřiny, a dostala se do druhotné platební neschopnosti.
Energetický gigant proto nyní připravil scénáře dalšího vývoje, které počítají i s úplným odchodem ze země, kde je česká firma největším soukromým investorem. Tento týden už proběhla první jednání na toto téma s albánským premiérem Sali Berishou. Jasno chce ČEZ mít do konce letošního roku. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že distribuční společnosti odkoupí albánská vláda. „Nelze počítat s tím, že by albánský stát nabídl odkup aktiv za adekvátní cenu, a najít pro tato aktiva třetí stranu bude složité. Žádný investor se do byznysu po zkušenostech ČEZ hrnout nebude,“ míní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Kromě původní investice ještě ČEZ poskytl CEZ Shpërndarje půjčky a má nezaplacené pohledávky za dovoz proudu. Celkově podle Pleskače investoval zhruba 4,8 miliardy korun, které bude muset v nejhorším případě kompletně odepsat.
Pleskač nechtěl o možné ztrátě mluvit. „Potenciální výši odpisu aktiv v Albánii je tak složité z dostupných zdrojů odhadnout. Výši možného odpisu aktiv v Albánii nicméně odhaduji na dvě až čtyři miliardy korun, což představuje pět až deset procent letos plánovaného čistého zisku,“ spočítal Tomáš Sýkora z PATRIA FINANCE.
„Nemůžeme si dovolit pokračovat ve výsledcích, jaké tam máme.“ Tomáš Pleskač, ČEZ