Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

Topolánek ztratil politické ambice, zastal se Romana v čele ČEZ

03.11.2011, iDnes.cz – zpravodajství

Bývalý premiér a expředseda ODS Mirek Topolánek tvrdí, že politiku definitivně opustil a vracet se nehodlá. Role současného premiéra Nečase je podle něj složitá, nicméně si nevede špatně. Čerstvý šéf Teplárenského sdružení se také zastal Martina Romana, jenž je pod drobnohledem kvůli možnému střetu zájmů.

„Politické ambice mám nulové,“ řekl Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN). A nic na tom prý nemění ani fakt, že se nedávno zúčastnil kongresu ODS, kde podle svých slov pronesl umírněný projev.

„Já se celý život řídím heslem: ‚Dají-li ti čtverečkovaný papír, piš napříč!‘ Takže když všichni čekali mimořádně agresivní projev, přijel jsem delegáty spíš povzbudit, pohladit,“ podotkl Topolánek s tím, že účelem jeho účasti nebylo předvést usmíření s dlouholetým stranickým rivalem Petrem Nečasem. „Jestli se to tak komentuje, tak je to špatně. My jsme každý z jiného těsta. Petr dostal, na co sedm let čekal. Jestli si vede dobře, nebo ne, to ukáže až období po něm. Vůbec mu jeho roli nezávidím, toto období je složité, myslím, že si nevede tak špatně,“ poznamenal Topolánek.

ČEZ, Škoda a Roman? To ani jinak být nemohlo…

Expředseda občanských demokratů se v jednom z mála rozhovorů, které od svého odchodu z politiky poskytl, vyjádřil také k podivnému vlastnictví plzeňské Škody a jejím vazbám na ČEZ za vedení Martina Romana.

„Já jsem u mediálních kauz opatrný,“ řekl na úvod. A že elektrárenský gigant přihrával Škodě zakázky? „To ani jinak být nemohlo, tyhle zakázky těžko mohl dělat někdo jiný než Škoda, výrobců parních turbín je ve světě jen pár,“ poznamenal Topolánek.

Romana zhodnotil jako úspěšného manažera, který elektrárenský gigant ČEZ dovedl pozvednout z lokální firmy na evropského hráče. „Romanovi pravda nahrály zčásti okolnosti, udělal ale řadu dobrých kroků, na druhou stranu i několik chybných,“ řekl HN bývalý premiér, který má s energetikou bohaté zkušenosti. Roman v něm proto měl podle jeho slov výrazného oponenta.

Babiš se chlubil, koho si platí

Bývalý ministerský předseda se zároveň nelibě vyjádřil na účet majitele Agrofertu Andreje Babiše. Ten tvrdí, že za Topolánkovy vlády významně narostla korupce i rozkrádání státního majetku. „Uráží mne to, a od Babiše zvlášť. On je zrovna jeden z těch, kdo byl zvyklý dostávat všechno zadarmo,“ řekl Topolánek.

Podle něj Babiš útočil na Marka Dalíka, který s tím ale neměl nic společného a po Babišovi nikdy nic nechtěl. Kromě jedné schůzky se s ním ani nikdy nesetkal, tvrdí. „Tu schůzku popíšu. Vyžádal si ji Babiš, seděl vedle Dalíka a psal na papír jména a částky. Dalík se ptal, co to je. A Babiš říká: ,Nevím, proč mne ten Topolánek neposlouchá. Toto jsou všechno lidi z ODS, které si platím,‘“ popsal expremiér.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít