Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Pavel Tykač se setkal s šéfem ČEZ Benešem

05.12.2012, Lidové noviny

PRAHA – Pavel Tykač, kterého letos nedokázali několik měsíců dohnat soudní zřízenci s obsílkou kvůli kauze CS fondy, se včera sešel s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem.

Schůzku dvou vlivných hráčů v české energetice potvrdily Lidovým novinám dva na sobě nezávislé zdroje. Její důsledky se však projeví až s odstupem času.

Tykač jako majitel těžařské skupiny Czech Coal „sedí“ na obrovských zásobách hnědého uhlí, které potřebují elektrárny skupiny ČEZ. Téma hovoru je tedy zřejmé. Poslední známá schůzka se přitom konala letos v lednu. Mezi Tykačem a manažery ČEZ totiž panují velmi napjaté vztahy a předchozí měsíce se nesly ve znamení vzájemné nevraživosti. Czech Coal se ani příliš netají tím, že v minulosti na ČEZ poslal kontrolu z Evropské komise. Bývalý šéf ČEZ Martin Roman v tisku Tykače obvinil, že stál za diskreditační kampaní proti jeho osobě.

Obě vlivné energetické skupiny se přitom navzájem potřebují. Czech Coal dodává palivo do uhelných elektráren Počerady, Chvaletice a Mělník, jenže platnost smluv trvá jen do konce prosince. Tykačovy doly chtějí buď dodávat uhlí za vyšší cenu, nebo koupit elektrárnu Počerady. Na druhou stranu se ČEZ nechce vzdát jedné z nejziskovějších elektráren ve svém majetku. „Stále platí rozhodnutí představenstva ČEZ, že Tykačovi žádnou elektrárnu neprodáme a na zvýšení ceny uhlí nepřistoupíme,“ řekl LN zdroj z vedení polostátní energetické skupiny. Pokud včerejší jednání neuvolní cestu ke smírnému řešení sporů, směřují obě energetické skupiny ke konfliktu. ČEZ již ve svém firemním časopise přiznal, že se připravuje na dočasné zvýšení těžby uhlí v Severočeských dolech, aby aspoň dočasně nahradil výpadek dodávek od Czech Coalu.

Jak LN připomněly ve včerejším vydání, soud letos znovu otevřel kauzu vytunelovaných CS fondů. Tykač by měl vysvětlovat svou roli v tunelu, případ se však musí dostat před soud do února. Poté bude pro Tykače promlčen.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít