Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

ČEZ požaduje po Tykačovi zastavit důl

04.03.2013, Týden

Energetika

Jednání mezi polostátním energetickým kolosem ČEZ a hnědouhelnou těžební společností Czech Coal o dodávkách uhlí komplikuje vzájemná nedůvěra. Společnost ČEZ chce, aby Czech Coal zastavila v její prospěch Důl Vršany.

Právě z Dolu Vršany půjdou dodávky uhlí pro ČEZ, a to až do úplného vyuhlení neboli vytěžení všech zásob uhlí. Informaci o požadavku na zástavu dolu potvrdily časopisu TÝDEN dva na sobě nezávislé zdroje. „Řeší se to,“ uvedl zdroj blízký jednáním ze společnosti ČEZ. „Obě strany požadují typy záruk, že druhá strana neuhne.“ Mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová k požadavku ČEZ na zástavu Dolu Vršany uvedla: „Takovéto detaily nemohu komentovat.“ Skupinu Czech Coal ovládá miliardář Pavel Tykač.

Důl Vršany má největší zásoby uhlí v rámci stávajících územních limitů, a to až do roku 2058. Vytěžit zbývá okolo 323 milionů tun uhlí.

Obě společnosti – ČEZ a Czech Coal OE – tak mají v současnosti snahu se dohodnout o dodávkách uhlí, přestože mezi nimi dlouhodobě nepanují dobré vztahy. Zvláště napjaté jsou mezi předsedou dozorčí rady ČEZ a bývalým šéfem Martinem Romanem a Pavlem Tykačem, největším akcionářem Czech Coal. Roman viní Tykače z toho, že proti němu rozpoutal kampaň, která ho obviňovala, že byl utajeným vlastníkem Škody Holding. To sice Roman důrazně popřel, nicméně celou záležitostí se začala zabývat policie.

I přes dlouholeté vzájemné souboje a tlak Czech Coal na růst cen uhlí, což se nelíbilo ČEZ, se obě firmy blíží k dohodě. Podle Benešové již byla projednána většina záležitostí. „Velké věci jsou dohodnuté. Právníci je mají vyladit,“ dodává zmíněný zdroj. Pokud by si ovšem ČEZ a Czech Coal více věřily, dohoda by byla jednodušší. Nyní chtějí mít obě společnosti všechny možnosti „na papíře“. Jen dokumentace podle Benešové váží šedesát kilogramů.

Czech Coal v současnosti pokračuje jen v krátkodobých dodávkách uhlí pro ČEZ. „Máme desetidenní objednávky po dobu jednání,“ říká Benešová.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít