Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

ČEZ klesá zisk kvůli levnější elektřině, firma začíná šetřit

10.11.2010, Mladá fronta Dnes

Energetický obr ČEZ vyhlásil hon za hotovostí. Program Nová vize má překonat pokles zisku způsobený levnou elektřinou a nižší spotřebou. Podle firmy bude elektřina levnější i v budoucnu, což jí škodí.

Polostátní energetický kolos ČEZ, jenž byl donedávna miláčkem pražské burzy a ministrů financí, má problémy. Společnost se zpožděním zasáhl pokles ceny elektřiny, na níž jsou její hospodářské výsledky extrémně závislé.

ČEZ proto vyhlásil tvrdý úsporný program, který mu má příští rok přidat k provoznímu zisku více než čtyři miliardy korun. Manažerům hrozí za neplnění cílů vyhazovy a firma zavádí postupy běžné v soukromých společnostech. Například vnitřní soutěžení šéfů o kapitál na jednotlivé projekty.

Nižší zisk = méně peněz pro stát

Protože ČEZ prodává elektřinu s předstihem, dařilo se mu ještě loni udržet vysokou ziskovost. Včera už však kvůli dopadům krize, které měly za následek nižší poptávku po proudu, a tedy jeho nižší cenu, musel oznámit meziroční snížení čistého zisku o patnáct procent. Od ledna do září vydělal 40,2 miliardy ko­run.

Slabší ziskovost znamená do budoucna menší dividendy, a tedy nižší příjmy státního rozpočtu. Dýchavičný ČEZ tak může pocítit každý, protože vláda bude hledat příjmy jinde. Na druhou stranu je dobrou zprávou pro firmy i domácnosti, že cena surové elektřiny nemusí růst ani v příštích letech. Byť to neznamená, že by se konečné účty nezvyšovaly například kvůli příspěvkům na obnovitelné zdroje či údržbu sítě, může to pomoci držet růst na uzdě. Vyplývá to alespoň z předpovědí ČEZ. „Ohledně cen elektřiny jsme realisté a nepředpokládáme jejich výraznější růst během příštích tří let,“ uvedl šéf firmy Martin Roman pro MF DNES.

Důvodem je nejisté hospodářské oživení, přibývání dodávek zemního plynu do Evropy přes budování námořních terminálů, a tím větší energetická konkurence i pokles cen emisních povolenek a stále větší výroba přes solární panely.

Podle odhadů by mohla cena silové elektřiny vydržet na současných úrovních ještě dalších pět let. To ČEZu nevyhovuje, protože má oproti konkurenci velký podíl výroby s pevnými palivovými náklady. Jinak řečeno – nemůže se tak snadno přizpůsobit vývoji ceny proudu na trhu například omezením výroby, a proto má levnější elektřina velký dopad na jeho ziskovost. „Hlavním důvodem meziročního snížení zisku je pokles cen elektřiny,“ vysvětlil včera Roman při prezentaci čtvrtletních výsledků. ČEZ odhaduje, že pokles ceny o 10 eur na megawatthodinu může v jeho současných podmínkách znamenat snížení provozního zisku až o 16 miliard.

Proto energetický obr připravuje asi největší odtučňovací kúru v historii. Program Nová vize má vedle osekání investičních nákladů přinést úspory v provozu. Důraz je kladen na vytváření hotovosti, tedy volných peněžních prostředků. Loni si totiž ČEZ musel přes mimořádný zisk stejně půjčit peníze, aby pokryl hlavně investiční náklady (viz přehled ČEZ a hotovost v roce 2009).

Momentálně jednotliví šéfové definují cíle, jimiž pomohou zvýšit provozní výkonnost. Firma by podle nich měla jet prakticky už od počátku příštího roku. „O schválených číslech se nediskutuje, čísla se dodávají,“ stojí výhrůžně v prezentaci Nové vize. Kdo neuspěje, dostane červenou kartu, tedy vyhazov. ČEZ se učí, jak dobře vydělávat i bez nepřetržitě rostoucích cen elektřiny.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít