Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Zelení zacílili na ČEZ, požadují seznam jeho dodavatelů

12.05.2010, iHned.cz – zpravodajství

Strana zelených podezírá polostátní energetický gigant z nehospodárného nakládání s majetkem. ČEZ zdražení nechystá, ceny přesto porostou. Šéf ČEZu Roman míří do představenstva maďarského gigantu MOL.

Strana zelených žádá zástupce ČEZ, aby zveřejnili některé údaje o firmě. Polostátní energetický gigant podezírají z nehospodárného nakládání s majetkem. Zelení chtějí znát třeba dodavatele ČEZ, zahraniční akvizice společnosti a kritéria pro posuzování a vyhodnocování investic. Odpověď chtějí do 25. května, tedy do voleb, řekl dnes novinářům předseda zelených Ondřej Liška. Otevřeným dopisem se zelení obrací na generálního ředitele ČEZ Martina Romana a na předsedu dozorčí rady Martina Kocourka (ODS). Žádají v něm také o to, aby byl zveřejněn vlastník skupiny Appian Group, která je prostřednictvím firmy Škoda Power jedním z dodavatelů ČEZ. Zelení tím prý chtějí vnést jasno do spekulací, podle nichž má v Appian Group podíl Roman. Zelení soudí, že ČEZ se stal mocenským centrem, nad kterým nemá vláda kontrolu. Podezírají ho z nevýhodných nákupů. Poslanec SZ Martin Bursík jmenoval například údajně předraženou výstavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Temelíně a modernizaci elektrárny Tušimice II, a prý nevýhodný nákup teplárenské části International Power od skupiny J&T. Podle Strany zelených se musí zlepšit veřejná kontrola nad ČEZ, dozorčí rada je podle Lišky v současnosti formalitou. V radě musí zasedat podle něho lidé, kteří budou rozhodnutí managementu zpochybňovat. Musejí být kvalifikovaní, o jejich jmenování by měla rozhodovat vláda, nikoli jen ministerstvo financí, uvedl Liška. Pro jejich nezávislost na politických tlacích by měli mít pětiletý mandát a odvoláni by mohli být jen v případě prokázaných pochybení, pokračoval. Členové rady by měli nést finanční odpovědnost za případná špatná rozhodnutí, dodal. ČEZ musí podle Lišky přidělovat zakázky v průhledných soutěžích, uchazeči by museli mít jasnou majetkovou strukturu. Společnost by také měla zveřejňovat tolik informací, aby mohla být pod kontrolou nejen státních úřadů, ale i veřejnosti, do­dal.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít