Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Solární elektrárny

Suchánkova záchrana anonymních akcií. Komu pomůže?

10.2.2013, Aktuálně.cz

Česká republika se tento týden díky hlasování Poslanecké sněmovny přiblížila zrušení anonymních akcií.

Zmařit tento záměr může pozměňovací návrh, který ve druhém čtení předložil předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS. Podle něj by sice všechny nově vydané akcie měly být na jméno, u těch současných by však anonymita zůstala.

To může pomoci mnoha českým firmám, u kterých je tato vlastnická forma oblíbená.

Mezi společnostmi, které by Suchánkovi mohly být vděčné za zachování anonymity, jsou například majitelé čtyř fotovoltaických elektráren, které se svou velikostí řadí k deseti největším v Česku.

To se týká například i té výkonem vůbec největší – fotovoltaické elektrárny Czech Vepřek, vlastněné firmou FVE Czech Novum, jejímiž vlastníky jsou z 63 % firma Decci s akciemi na doručitele a z 37 % firma Berlanga Uzbekistan se sídlem v Amsterdamu.

Další takovou elektrárnou s nevyjasněnou vlastnickou strukturou je solární elektrárna v Uherském Brodě, vlastněná společností Divalia.

Ta má akcie na majitele a podle obchodního rejstříku je od 10. února 2010 jejím jediným akcionářem firma Milplace, která má rovněž anonymní akcionáře.

Některá z velkých fotovoltaických zařízení však ještě poměrně donedávna byla vlastněna firmami s akciemi na doručitele. Jedním z takových příkladů je FVE Ralsko Ra 1 – jejího majitele, firmu 3 L invest, totiž vlastnila společnost eEnergy Ralsko, kterou ale nakonec koupila společnost ČEZ.

Solární elektrárny z TOP 10 s neznámým vlastníkem
Název elektrárny Vlastník Majetková struktura
FVE CZECH Vepřek FVE CZECH NOVUM s.r.o. 63 % – Decci (akcie na majitele); 37 % – Berlanga Uzbekistan B.V. – Holandsko
FVE Uh. Brod Divalia a.s. vlastník Milplace (akcie na majitele)
FVE Brno – Letiště Tuřany BS Park I. s.r.o. + BS Park II. s.r.o. + BS Park III. Brno Solar Park (mj. vlastněná společností SE – SOLAR II. s akciemi na majitele)
FVE Chrudichromy Photon Park, s.r.o. + Photon Forest, s.r.o. DEPOHYL (akcie na majitele) + PORUBOVKA (akcie na majitele)
//Zdroj: Aktuálně.cz //

K dalším vděčným firmám by mohly patřit mnohé ze stavebních společností, některé dřevařské firmy, nebo také prodraženými dodávkami proslulá společnost Kardio Port, která bohatne za zprostředkovávání dodávek zdravotnického materiál do pražského IKEMu.

Mnohé z těchto firem v minulosti zbohatly na veřejných zakázkách; seznam těch nejúspěšnějších v minulosti vyšel například v rámci projektu zIndex.

Ze seznamu „TOP 30“ anonymních výherců veřejných soutěží z let 2007 až 2010 jsou sice již některé v likvidaci a některé svou strukturu již zprůhlednily, ale většina přesto dává přednost zachování dosavadního stavu.

Některé z firem s anonymními akcionáři

SALEMA Construction a.s. (dříve EDS Holding) – stavební práce
STAVCENT, a.s. – stavební práce
Energetické a dopravní stavby a.s. – stavební práce
Stavby holding cz a.s. – stavební práce
Casta a.s. – stavební práce
Bohemia Venture, a.s – skladovací a mrazírenské služby
HAGEMANN a.s. – prodej vozidel Avia a IVECO
TEZAS a.s. prodej a servis autobusů
KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s modernizace elektráren
Lesy Pelhřimov, a.s. lesnická činnost
Notes CS a.s. IT společnost
OSTROJ a.s. důlní zařízení
KARDIO PORT, a.s. dodávka zdravotního materiálu
G – Team a.s. Dodáváme parní a plynové turbíny, chladiče páry, regulační ventily, by-passové stanice, parní ventily a klapky, olejové systémy, potrubní systémy a zařízení
HERMOSA Parking Plzeň, a.s. developer, parkovací domy
Financial Found a.s.
ESTATE & INVESTMENT a.s.
//Zdroj: zIndex & Aktuálně.cz //

Mezi ně patří například dřívější jednička celého žebříčku – severočeská společnost EDS holding, která však od loňského roku vystupuje pod novým názvem Salema Construction, společnost Energetické a dopravní stavby (za níž stáli například kmotři ODS Patrik Oulický či Alexandr Novák), Královopolská Ria nebo Lesy Pelhřimov.

Nic není ztraceno

V případě schválení zákona, který mají na stole poslanci a který poslali ve středu do třetího čtení, usilujícího o skončení současné praxe (jež je kromě Česka běžná jen na Nauru a Marshallových ostrovech) by tak těmto firmám ubyla jedna z možností, jak skrýt své skutečné vlastníky.

Těmto a dalším by přesto určité možnosti, jak zákon obejít, zbyly – jde například o přesun vlastníka firmy například na Kypr či do Nizozemí, kde je potom výrazně hůře dohledatelný.

Pokud by Suchánkův návrh v závěrečném hlasování prošel, „využili“ by ho i podnikatelé s vazbami na poslance ODS.

Například Stanislav Matoušek, který měl být původně účastníkem Suchánkova výletu za golfem do Dubaje, se podle obchodního rejstříku angažuje ve společnosti, jejíž vlastníci jsou skrytí za akciemi na doručitele.

Matoušek je totiž jednak jednatelem karlovarské společnosti EX – IM Trade Company, tak také údajným držitelem anonymních akcií jejího 100% vlastníka, společnosti Richmond.

Firma Richmond, která v Karlových Varech provozuje stejnojmenný parkhotel, má akcie na doručitele od svého založení. Podle zápisu z poslední valné hromady společnosti z konce června loňského roku, vystupoval jako jejich vlastník právě Matoušek.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít