Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice ČEZu

Šéf ČEZ Martin Roman míří do vedení maďarského ropného gigantu

25.04.2010, iDnes

Šéf ČEZ Martin Roman je navržen na člena představenstva maďarského ropného gigantu MOL, se kterým ČEZ úzce spolupracuje od roku 2007. Roman nabídku přijal, uvedl server Tyden.cz. K oficiální volbě by mělo dojít na konci dubna.

Roman bude pouze neexekutivním členem představenstva, což znamená, že by neměl ovlivňovat dění ve firmě. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové je nominace Romana do představenstva firmy MOL důkazem úzké spolupráce mezi ní a společností ČEZ.

„Nominace Martina Romana do této rady reflektuje význam společných projektů mezi MOL a ČEZ na stavbu paroplynových elektráren i zájem MOL využít zkušeností ČEZ s energetikou ve střední a východní Evropě,“ citoval Novákovou Tyden.cz.

Valná hromada maďarské společnosti by Romana měla podle serveru do představenstva zvolit na konci dubna společně s dalšími dvěma novými členy. Těmi jsou šéf maďarské Obchodní a průmyslové komory László Parragh a bývalý guvernér maďarské centrální banky Zsigmond Járai. Ti nahradí současné členy Lászlóa Akara, Miklóse Kamaráse a Ernőho Kemenese. Společnost ČEZ začala s firmou MOL spolupracovat před třemi lety, kdy se MOL bránil převzetí rakouskou rafinerskou firmou OMV. ČEZ poté koupil 7,7 milionu akcií MOL za 11 miliard ko­run.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít