Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

ČEZ největší v historii

14.08.2009, Mladá fronta Dnes

Energetický kolos ovládá majetek za 500 miliard korun, ale přibývá mu neplatičů

Praha – Polostátní energetický kolos ČEZ, z jehož zisků politici obvykle slibují financovat své předvolební vábničky, opět povyrostl. „Poprvé v historii přesáhla suma aktiv 500 miliard korun,“ uvedl včera šéf firmy Martin Roman, když prezentoval pololetní výsledky. Aktiva zahrnují veškerý hmotný i nehmotný majetek, který firma ovládá.

Během uplynulého půlroku posílila v Turecku, vstoupila do Albánie, kde vidí velkou příležitost pro budoucí růst, a prostřednictvím akvizice těžební a elektrárenské společnosti Mibrag rozšířila svou činnost v Německu.

Za prvních šest měsíců letoška se společnosti také podařil zvýšit meziročně zisk o jedenáct procent a vydělala 32 miliard korun čistého. Druhé pololetí už tak dobré nebude, šéfové ČEZ čekají, že na ně ještě více než dosud dopadnou následky krize. Spotřeba elektřiny se v Česku, kde má společnost mezi firemními zákazníky asi třetinový podíl, propadla za půl roku o téměř sedm procent.

Menší spotřebě a poptávce odpovídají ceny na energetické burze, které oproti loňsku podstatně klesly. ČEZ se tak častěji dostává do situace, kdy mu velký odběratel vypoví část dodávek proudu, protože nemůže tolik vyrábět, a energetická firma musí nečekaný přebytek prodat za nižší cenu na burze. To jí snižuje výnosy, a aby se nárůstu neprodané elektřiny bránila, snížila v prvním pololetí celkem výrobu o 5,5 procenta. Především v uhelných elektrárnách, kde klesla produkce téměř o desetinu.

ČEZ se potýká stejně jako banky či jiné firmy také s neplatiči. „Spotřeba elektřiny je funkcí HDP. Cítíme horší platební morálku u odběratelů v Česku i v zahraničí,“ dodal Roman.

Firma proto hledá nové příležitosti a včera uvedla, že by od Nového roku chtěla své velké zákazníky zásobovat kromě elektřiny také zemním plynem. „Nakupujeme ho různě na trhu, výhradního dodavatele nemáme,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že firma hodlá využít své kontakty na velké průmyslové hráče. Energetický mix – elektřina & zemní plyn – dodává také například E.ON.

Zatímco ceny pro velké zákazníky jsou výsledkem individuálních dohod mezi nimi a ČEZ, a mnohdy tedy firmy již dnes platí za elektřinu nižší ceny, domácnosti si musí na konečný cenový verdikt pro příští rok počkat až do listopadu.

Podle obchodního šéfa ČEZ Alana Svobody to zatím vypadá, že domácnostem by mohla klesnout cena podobně jako těm drobným zákazníkům, kteří na počátku roku, kdy byly ceny elektřiny nejnižší, využili možnost fixovat cenu na příští rok. „Neočekáváme, že by se cena odchýlila od produktu FIX,“ uvedl Svoboda. Cena „fixované“ elektřiny na příští rok je zhruba o patnáct procent nižší než letos, ale tak velkou úsporu domácnosti čekat nemohou. Připočítat se totiž musí poplatky určované Energetickým úřadem, který o nich rozhodne až v listopadu. Analytici očekávají, že zlevnění by tak mohlo být zhruba jen pět až deset procent.

„Poprvé v historii přesáhla suma aktiv 500 miliard korun.“ 
Martin Roman, generální ředitel ČEZ

Kolik vydělával ČEZ

1.Q/2008 15,7
2.Q/2008 13,3
3.Q/2008 12,5
4.Q/2008 5,9
1.Q/2009 19,4
2.Q/2009 12,6 

Pozn.: Odhad ČEZ; údaje v mld. Kč.
//Pramen: ČEZ //

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít