Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

ČEZ za Dětmarovice sedm miliard nedostane, komplikuje se i prodej Chvaletic

09.11.2012, zpravy.iHned.cz

ČEZ pokračuje ve vyjednávání o prodeji elektrárny Dětmarovice se třemi uchazeči. Z výběrového řízení společnost vyřadila firmu Česká energie, která údajně nesplňovala podmínky soutěže a nezaručovala úspěšnou realizace prodeje.

Prodej uhelných elektráren ČEZ se komplikuje. Firma kvůli nedostatkům vyřadila nejvyšší nabídku na černouhelné Dětmarovice. A komplikuje se i prodej hnědouhelných Počerad a Chvaletic.

Kvůli liknavosti ČEZ svou nabídku neprodloužila firma Czech Coal Pavla Tykače, která po elektrárenském gigantu požaduje jasné vyjádření, jaké zdroje chce vůbec prodat.

Nabídka společnosti Česká energie na černouhelnou elektrárnu Dětmarovice je podle společnosti ČEZ neplatná a vyřadila ji tak z výběrového řízení. Podle informací Hospodářských novin přitom měla činit až sedm miliard korun, tedy o řád více, než jsou nabídky ostatních uchazečů.

„Nabídka nesplňovala podmínky soutěže, jež mimo jiné stanovovaly velikost a bonitu uchazečů. Nedávala tak záruku úspěšné realizace prodeje,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová k vyřazení České energie.

Nabídka České energie byla podle odborníků překvapivě vysoká. I ČEZ si podle informací HN cenil elektrárny jen zhruba na půl miliardy korun. Česká energie je středně velký domácí obchodník s elektřinou a plynem s tržbami okolo miliardy korun.

Mezi zájemci o Dětmarovice tak zůstávají již jen tři uchazeči – Energetický a průmyslový holding, který spoluvlastní Daniel Křetínský, banka J&T a skupina PPF Petr Kellnera, Gascontrol a skupina BXR (kterou spoluvlastní Zdeněk Bakala, majitel Hospodářských novin).

Nejvyšší nabídku tak podala společnost Gascontrol. Firma, která se specializuje na výrobu, montáž, výzkum a servis technologických zařízení pro energetiku. Ta za Dětmarovice nabízí sumu přesahující jednu miliardu korun. HN to řekl spoluvlastník společnosti Mieczyslaw Molenda. EPH si má elektrárnu cenit jen na zhruba 600 milionů korun a Bakalovo BXR dokonce jen na 300 milionů korun.

ČEZu se ale začíná komplikovat i prodej dalších dvou zdrojů – elektráren Chvaletice a Počerady. Na ty podaly nabídky holding EPH a těžební firma Czech Coal Pavla Tykače. Jejich nabídky byly platné do konce října, ČEZ si chce ale nechat otevřený hrací prostor a čeká na vyjádření Evropské komise. Té se v rámci vyrovnání ve sporu o jeho dominantní pozici na českém trhu sám zavázal k prodeji jedné elektrárny o výkony 800 MW. A nyní čeká, jestli to komisi stačí. Požádal tak obě firmy o prodloužení nabídek do konce roku.

EPH Daniela Křetínského protahování ale nevadí. „Energetický a průmyslový holding dnes podal aktualizované nabídky na elektrárnu Počerady a elektrárnu Chvaletice v souladu s výzvou společnosti ČEZ,“ uvedl pro HN mluvčí holdingu Martin Maňák.

Největší zájem o oba zdroje projevil ale právě Tykač. Ten podle informací HN za oba zdroje nabídl 23 miliard korun. Nabídka EPH měla být výrazně nižší. Czech Coalu se ale odložení rozhodnutí ČEZ do konce roku nelíbí a nabídku neprodloužil. Podle zdroje HN blízkého vedení firmy požaduje firma od ČEZ jasné gesto, že chce elektrárny Chvaletice a Počerady, nebo každou zvlášť, vůbec prodat.

„Zájem skupiny Czech Coal o získání vlastní hnědouhelné elektrárny ale trvá,“ říká mluvčí firmy Gabriela Benešová. „Pokud si ČEZ vybere jako kupujícího skupinu Czech Coal, jsme připraveni o podmínkách nákupu elektráren ihned jednat,“ dodává.

Co chce ČEZ prodat?

Počerady se ČEZu příliš prodávat nechce, jedná se o jeden z jeho nejprofitabil­nějších zdrojů. Chvaletice jsou na druhou stranu zastaralé a bez velkých investic by je musel ČEZ za pár let stejně zavřít. To se víceméně týká i černouhelných Dětmarovic.

Některým představitelům ČEZ se ale nelíbí prodej Chvaletic Pavlu Tykačovi. Svou roli v tom hraje strach ze vzniku konkurenta s vlastním dolem i elektrárnou, ve které může uhlí spalovat. Existují tam ale i velké osobní animozity. Hlavně mezi Tykačem a bývalým šéfem ČEZ, nynějším předsedou dozorčí rady Martinem Romanem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít