Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Roman dál šéfuje dozorčí radě ČEZ, podržel ho Nečas

27.06.2012, Mladá fronta Dnes

Předsedou dozorčí rady polostátní firmy ČEZ zůstane její bývalý šéf Martin Roman. Ve funkci ho potvrdila včera valná hromada ČEZ, kterou se 70 procenty akcií ovládá stát. S protesty proti Romanovi tak neuspěly protikorupční a ekologické iniciativy, které chtěly, aby exředitel firmy z čela kontrolního orgánu odešel.

Roman opustil křeslo šéfa loni na podzim po dohodě s premiérem a přesunul se právě do dozorčí rady. Tehdy zároveň vyšlo najevo, že se v minulosti objevil ve struktuře firem, jež později ovládla plzeňskou Škodu, a ta pak získala od ČEZ zakázky za desítky miliard.

Podezření o střetu zájmů policie Romanovi neprokázala, vyšetřování však není ukončeno. „Jeho setrvání v dozorčí radě ČEZ je pragmatické řešení,“ řekl premiér Petr Nečas. Ten byl podle informací MF DNES také rozhodující osobou, která Romana v ČEZ podržela.

Roman bude dál kontrolovat ČEZ

Podle Nečase je to s Romanem tak, že loni skončila jedna etapa vývoje ČEZ, a tou byla zahraniční expanze a akvizice. „Nyní je třeba řadu věcí s tím spojených nutné dokončit, a to vyžaduje jejich detailní znalost a kontinuitu, kterou pan Roman má,“ vysvětlil.

Romana podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek, který v ČEZ zastupuje akcionáře, i když nepříliš žhavě. „Složení dozorčí rady je výsledkem jednání premiéra, ministra financí a dalších ekonomických ministrů. Z hlediska odborné kompetence si za dozorčí radou stojím,“ řekl.

Jediným ostrým kritikem tak na valné hromadě zůstal miniakcionář, Ekologický právní servis, zastoupený Martinem Fadrným. „Tím, že ministerstvo financí ponechává v čele dozorčí rady vyšetřovaného Romana a odmítá zakázky pro Škodu nezávisle prověřit, porušuje podle našeho názoru zákon o majetku České republiky,“ upozornil. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš už loni zadal vnitřní audit zakázek pro Škodu, který pochybení neprokázal. A zdůraznil, že i policejní vyšetřování Romana bylo odloženo. To však platí částečně. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej MF DNES potvrdil, že policie prověřování střetu zájmů Romana a jeho vztahů ke Škodě odložila, ale na pokyn státního zastupitelství doplňuje další dokumenty. Zda tedy odložení zruší či ne, není zatím jasné. Kromě toho ještě policie prověřuje okolnosti privatizace Škody, v níž jméno Romana coby tehdejšího šéfa strojírny také figuruje. „Na tom stále pracujeme a nebudeme to komentovat,“ uvedl Ibehej.

Fakt, že policie si i po odložení vyžaduje další dokumenty, například ze Švýcarska, byl podle informací MF DNES paradoxně jedním z důvodů, proč i sám Roman chtěl v ČEZ zůstat. Nechce totiž firmu opouštět v situaci, kdy by to mohlo vypadat jako „úprk“. Roman jakékoliv pochybnosti o vztahu ke Škodě odmítá a tvrdí, že se chce práci v ČEZ plně věnovat. „ČEZ čekají stejně jako celou evropskou energetiku náročné roky. Klíčovým projektem příštích let samozřejmě zůstává dostavba Jaderné elektrárny Temelín,“ sdělil MF DNES.

V dozorčí radě na základě včerejšího rozhodnutí valné hromady zasednou tři noví lidé. Dva z nich jsou vysláni Kalouskem, a to Jiří Volf, který je jeho poradcem, a lékař Milan Bajgar. Ten řídí rehabilitační ústav v Čeladné. Třetím nováčkem je náměstek vicepremiérky Karolíny Peake Robert Vacek, který mimo jiné šéfuje její Komisi pro boj s korupcí. Jak se právě on dívá na otazníky kolem Romana? „Nevím, že by se dopustil něčeho nekalého, a je třeba ctít presumpci neviny. Také nelze pominout, že třeba chce někdo jen poškodit ČEZ,“ řekl. Vacka, vystudovaného ekonoma, který dříve pracoval u policie a na ministerstvu dopravy, zajímá hlavně problematika uhlí. „O surovinové politice jsem psal i diplomovou práci,“ dodal.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít