Martin Roman a ČEZ
Martin Roman: Šlo mi o hodnotu firmy, tak jsem musel i lobbovat
16.09.2011, hn.ihned.cz
Martin Roman po více než sedmi letech končí coby šéf elektrárenského gigantu ČEZ a nadále bude firmu ovlivňovat z pozice předsedy dozorčí rady, kde bude zastupovat zájmy akcionářů, kterým dominuje stát.
HN: Uvedl jste, že už delší dobu jste vedl hovory s premiérem, že byste chtěl skončit na postu šéfa ČEZ. Co stálo na počátku vašeho rozhodnutí?
Průměrně tráví manažeři na takové pozici kolem šesti sedmi let. Dan Beneš, který mě má vystřídat, je už čtyři roky výkonným šéfem firmy. Je logické, že se jednou posune na post generálního ředitele. A pokud je firma úspěšná, je logické, že se generální ředitel posune na post šéfa dozorčí rady. Většina úspěšných ředitelů se nakonec stane šéfy dozorčích rad. A teď je na to ta správná doba. Poprvé jsem o svém úmyslu řekl předsedovi dozorčí rady loni na podzim.
HN: Do loňského podzimu byla firma vnímána jako naprostý šampion, a tehdy se objevily informace, že hrozí určité problémy. Byl to tedy skutečně ten správný čas?
Energetické firmy v Evropě se musely vypořádat s následky krize. Proto jsme reagovali i my a svůj odchod jsem odsunul. Teď je firma stabilizovaná. Máme za první pololetí lepší výsledky než E.ON a tržní kapitalizací jsme předběhli RWE.
HN: Ale po letech růstu zisků je za první pololetí proti loňsku pokles o 40 procent. Veřejně se o vašem záměru odejít nevědělo. Nastala doba, kdy se ČEZ začal potýkat s problémy, byl skluz v plánu tendru na dostavbu Temelína…
ČEZ nemá problémy, plánovaný letošní zisk jsme dokonce zvyšovali proti očekávání. Propad zisku za druhé čtvrtletí byl dán hlavně mimořádnými výnosy loni, které se letos neopakovaly. S Temelínem je to jinak. Museli jsme reagovat na to, jak byli připraveni naši dodavatelé. ČEZ připraven byl. Důvodem, proč se termín prodloužil, bylo, že bychom nedostali od dodavatelů takové nabídky, abychom mohli dát našim akcionářům jistotu, že se nebudou opakovat problémy, které jsou ve Finsku či Francii.
HN: Vy jste v ideálním věku. Ten přesun ve světě bývá obvykle, když je už manažer téměř v důchodovém věku. Není to moc brzy?
Nezáleží na tom, kolik lidem je. Záleží na tom, jak dlouho byli šéfem té které firmy. Já jsem ředitel velké firmy 18 let. To se neřídí věkem, ale dobou strávenou na vrcholové pozici. A to splňuji víc než dostatečně.
„Kdybychom přistoupili na představu pana Tykače, tak vydělá na úkor ČEZ více než 100 miliard korun.“ – Martin Roman, předseda dozorčí rady ČEZ