Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

Pospíšil a Jurečko v Itálii navštívili šéfa ČEZ

07.08.2009, Mladá fronta Dnes

Jiří Pospíšil a Roman Jurečko, kteří patří k nejvlivnějším lidem plzeňské ODS, se o dovolené v Itálii setkali nejen s předsedou ODS Topolánkem, ale i s šéfem ČEZ Martinem Romanem. ČEZ při svých obchodních transakcích spolupracuje se skupinou J&T, která má zájem o Plzeňskou teplárenskou vlastněnou městem. Jurečko je předsedou představenstva teplárny. Navíc má mimořádný vliv v plzeňské ODS, která ovládá plzeňskou radnici. A právě na radnici by se mělo rozhodnout, zda J&T získá teplárnu do pronájmu.

Jiří Pospíšil a Roman Jurečko v červenci strávili čtyři dny své italské dovolené na poloostrově Monte Argentario, kde se rekreoval i Mirek Topolánek a Martin Roman. S šéfem ODS se prý setkali na pár minut v hale hotelu, kde bydleli.

Jiří Pospíšil včera řekl, že společně s Jurečkem navštívili šéfa ČEZ. Martin Roman je údajně pozval, když se setkali na golfu. Pospíšil ujišťoval, že o teplárenské se při setkání s Romanem nebavili. „Ne. Já těmto věcem nerozumím. Bylo to krátké přátelské setkání na zahradě. Nesouviselo s činností Martina Romana nebo Romana Jurečka,“ sdělil Pospíšil.

Bývalý ministr spravedlnosti řekl, že pokud by chtěl Jurečko s Romanem o tématu týkajícím se teplárny jednat, nemusel to řešit v Itálii. Skupina J&T ovládá společnost West Bohemia Energy Holding, které patří Plzeňská energetika (PE), druhý největší výrobce tepla ve městě.

Padesátiprocentní podíl v PE do loňska patřil Plzeňské teplárenské. Politici z vedení města loni kývli na prodej poloviny PE a cena se měla pohybovat od dvou do tří set milionů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít