Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

O odloženou kauzu zakázek ČEZ pro Škodu se zajímá pražské VSZ

30.03.2012, CT24.cz

Praha – Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) se začalo zajímat o případ zakázek energetického gigantu ČEZ pro plzeňskou Škodu. Protikorupční policie kauzu odložila s tím, že se neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) s rozhodnutím souhlasilo. Jeho postup chtějí nadřízení žalobci prověřit. Informovala o tom mluvčí VSZ Irena Válová s tím, že s výsledky šetření seznámí veřejnost. Policisté se v souvislosti se zakázkami zabývali rolí Martina Romana, který stál postupně v čele obou firem.

Městskému státnímu zastupitelství se nepodařilo prokázat, že by Roman ovlivňoval zadávání zakázek ve prospěch Škody, či že by měl majetkovou účast ve Škodovce v době, kdy byl šéfem ČEZu. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) předtím upozorňoval na možný střet zájmů Romana kvůli mnohamiliardovým zakázkám ČEZ pro Škodu. Podle MfD bylo podezření, že měl na Škodu vlastnické nebo finanční vazby i v době, kdy již šéfoval ČEZ. Loni v září ve funkci ředitele ČEZ asi po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti. Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti. Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem. Zakázkami se v minulých měsících zabýval i interní audit. Společnost v lednu oznámila, že na žádné neetické nebo korupční jednání nepřišla. Audit nicméně potvrdil významný nárůst zakázek za desítky miliard korun pro Škodu Power (pod různými názvy svých právních předchůdců) po roce 2004, kdy ČEZ řídil Roman. Růst však podle dokumentace souvisel s celkovým růstem investičních výdajů ČEZ v souladu s tehdejší firemní strategií.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít