Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Razie v ČEZu

ČEZ údajně věděl o razii pět dní předem, firma to popírá

01.12.2009, zdroj: idnes.cz

Společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding údajně věděly o chystané razii Evropské komise ještě předtím, než komisaři do Prahy přiletěli. Uvádějí to Lidové noviny, podle kterých informace unikly z antimonopolního úřadu. Jeho šéf Petr Rafaj to popírá, stejně tak i zmíněné firmy. Evropská komise chce možný únik informací vyšetřit.

ČEZ údajně věděl o razii Komise předem. Šéf firmy Martin Roman to ale popírá.

„Konkrétní kroky, jak provedeme vyšetřování, ale nemohu uvést,“ řekl deníku mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Jonathan Todd s tím, že členské země mají povinnost spolupracovat s Komisí ve vyšetřování monopolních praktik. Součástí je i závazek nemařit práci vyšetřovatelů.

Inspekce Komise prováděla razii v sídle ČEZ, Severočeských dolů a Energetického a průmyslového holdingu minulý týden. Prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo postavení ČEZ.

„Informace o zásahu kontrolorů z Evropské komise jsme dostali vcelku podrobné. Byli jsme informováni o tom, kdy tu budou, kolik jich sem přijde, kam se půjde… všechno jsme věděli zhruba čtyři až pět dní dopředu. U nás všichni na úřadu jsme to věděli,“ řekl šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Rafaj, který ale současně odmítl, že informace o razii unikly z jeho úřadu.

Nic nemažte, nabádal ČEZ zaměstnance

To tvrdí i zástupci kontrolovaných firem. O chystané razii se prý dozvěděli až den předem ze zprávy, kterou zveřejnil server Euro.cz. Hned poté podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže právní útvar firmy zaměstnance vyzval, aby se jakéhokoliv mazání nebo skartace vyvarovali. „Žádná panika na centrále nenastala, pouze vedoucím pracovníkům byla připomenuta směrnice pro postup při inspekci antimonopolních orgánů, takže zaměstnanci věděli, jak se v této situaci chovat,“ uvedl Kříž. Podle něj se všechny informace o elektronických datech uchovávají déle než měsíc. Podle informací Lidových novin se však ve všech třech podnicích ještě před kontrolou z Komise likvidovaly dokumenty a data z počítačů.

„Skartovačky jely naplno,“ uvedl prý zdroj ze společnosti ČEZ.

„To je absolutní nesmysl. Kdybychom to udělali a kontroloři se to dozvěděli, tak dostaneme pokutu jen z principu,“ tvrdí generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podobně reagoval mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít