Milan Urban
Vystudoval v roce 1982 Hutnickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a poté pracoval v ČKD Kutná Hora jako technik. Později přešel do funkce výrobního náměstka v ČSAO Čáslav. V letech 1991–1995 pracoval na Městském úřadu v Čáslavi jako vedoucí odboru hospodářství a investic. Do roku 1998 pak působil v soukromé sféře.
V letech 1985–1989 byl členem KSČ. V roce 1995 vstoupil do ČSSD. Ve volbách v roce 1998 byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD (volební obvod Středočeský kraj). Byl členem sněmovního rozpočtového výboru a v letech 2000–2002 místopředsedou poslaneckého klubu sociální demokracie. Ve volbách v roce 2002 mandát obhájil. Zasedal opět v rozpočtovém výboru a taky v organizačním výboru sněmovny. Do července 2002 byl místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD, potom až do března 2003 předsedou klubu.
V březnu 2003 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly. Ve funkci nahradil Jiřího Rusnoka, kterého premiér Vladimír Špidla odvolal. post ministra si udržel i v následující vládě Stanislava Grosse a vládě Jiřího Paroubka. Ve funkci ministra podporoval mimo jiné prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v severních Čechách a stavbu nových jezů na Labi.Za svůj výrok „Limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy“byl nominován na cenu Zelená perla roku 2004.
V roce 2006 jej ve funkci ministra vystřídal Martin Říman. Ve volbách v roce 2006 byl opět zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD. Byl místopředsedou sněmovního hospodářského výboru a členem rozpočtového výboru. Post poslance obhájil rovněž ve volbách v roce 2010 a je předsedou hospodářského výboru sněmovny. V prosinci 2012 se stal místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD.
V březnu 2007 byl na sjezdu ČSSD zvolen místopředsedou sociální demokracie pro řízení. V středočeské ČSSD se profiloval jako kritik a rival Davida Ratha. Na jaře 2012 byl Urban odsunut na kandidátce do krajských voleb 2012 na nevolitelné místo, což označil za parodii na demokracii. Po zatčení Davida Ratha v květnu 2012 vyzval vedení strany ve středních Čechách, aby dalo své funkce k dispozici. V roce 2009 čelil kritice v rámci takzvané Toskánské aféry, kdy se objevil mezi jinými politiky a podnikateli na fotografiích z letoviska Monte Argentario, kde trávil luxusní dovolenou ve společnosti lobbisty ČEZ Vladimíra Johanese.
Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho zájmy patří sport, především fotbal, tenis a motorismus. Předsedá fotbalovému klubu FC Zenit Čáslav.
zdroj:wikipedia
Vazby na témata
Mostecká uhelná společnost
Andrej Babiš a Agrofert
Martin Roman a ČEZ
- Jmenování generálním ředitelem ČEZ
- Stručný přehled dění kolem ČEZu v r. 2008
- Čezká republika Martina Romana
- V Česku bude první velká paroplynová elektrárna, ČEZ vyjde na 20 miliard
- Manželé Romanovi investují do realit
- Roman hýčkal politiky a oni jeho. A ČEZu se dařilo
- Když jde o Romana, trpí politici ztrátou paměti
- Jak se zrodilo ČEZko
Tomáš Chrenek a Třinecké železárny
Richard Háva a Omnipol
J&T
- 20 mocných na jawě
- J&T a toskánská aféra
- J&T a lobbisté v Tatrách
- J&T a nesplacený miliardový úvěr státní České exportní bance
Vladimír Johanes
- Biografie Vladimíra Johanese
- Pan neviditelný odchází, ČEZ už ho nepotřebuje
- Poradce ministra popírá, že by podepsal spolupráci s StB
- Exporadce ministra Johanes byl v seznamech StB neoprávněně...
- Politici a lobbisté ČEZ se „náhodně“ sešli na dovolené
- Účtování s pokerovým hráčem
- Rusové našli spojence mezi rekreanty z Toskánska
- Bývalý funkcionář radí ministrovi
- Návrat Růžového pantera