Mapování
Zavřít vyhledávání

Milan Urban

Milan Urban (* 15. října 1958 Čáslav) je český politik, od roku 1995 člen ČSSD, v letech 1998 až 2004 a pak 2006 až 2013 poslanec Poslanecké sněmovny, v letech 2003-2006 ministr průmyslu a obchodu. Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 byl opět zvolen.

Vystudoval v roce 1982 Hutnickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a poté pracoval v ČKD Kutná Hora jako technik. Později přešel do funkce výrobního náměstka v ČSAO Čáslav. V letech 1991–1995 pracoval na Městském úřadu v Čáslavi jako vedoucí odboru hospodářství a investic. Do roku 1998 pak působil v soukromé sféře.

V letech 1985–1989 byl členem KSČ. V roce 1995 vstoupil do ČSSD. Ve volbách v roce 1998 byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD (volební obvod Středočeský kraj). Byl členem sněmovního rozpočtového výboru a v letech 2000–2002 místopředsedou poslaneckého klubu sociální demokracie. Ve volbách v roce 2002 mandát obhájil. Zasedal opět v rozpočtovém výboru a taky v organizačním výboru sněmovny. Do července 2002 byl místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD, potom až do března 2003 předsedou­ klubu.

V březnu 2003 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly. Ve funkci nahradil Jiřího Rusnoka, kterého premiér Vladimír Špidla odvolal. post ministra si udržel i v následující vládě Stanislava Grosse a vládě Jiřího Paroubka. Ve funkci ministra podporoval mimo jiné prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v severních Čechách a stavbu nových jezů na Labi.Za svůj výrok „Limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy“byl nominován na cenu Zelená perla roku 2004.

V roce 2006 jej ve funkci ministra vystřídal Martin Říman. Ve volbách v roce 2006 byl opět zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD. Byl místopředsedou sněmovního hospodářského výboru a členem rozpočtového výboru. Post poslance obhájil rovněž ve volbách v roce 2010 a je předsedou hospodářského výboru sněmovny. V prosinci 2012 se stal místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD.

V březnu 2007 byl na sjezdu ČSSD zvolen místopředsedou sociální demokracie pro řízení. V středočeské ČSSD se profiloval jako kritik a rival Davida Ratha. Na jaře 2012 byl Urban odsunut na kandidátce do krajských voleb 2012 na nevolitelné místo, což označil za parodii na demokracii. Po zatčení Davida Ratha v květnu 2012 vyzval vedení strany ve středních Čechách, aby dalo své funkce k dispozici. V roce 2009 čelil kritice v rámci takzvané Toskánské aféry, kdy se objevil mezi jinými politiky a podnikateli na fotografiích z letoviska Monte Argentario, kde trávil luxusní dovolenou ve společnosti lobbisty ČEZ Vladimíra Johanese.

Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho zájmy patří sport, především fotbal, tenis a motorismus. Předsedá fotbalovému klubu FC Zenit Čáslav.

zdroj:wikipedia

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít