Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Třinecké železárny chtějí ovládnout ocelárny

Hospodářské noviny, 28.05.2002

Plán konsorcia CMC a Třineckých železáren nepočítá se zatěžováním státního rozpočtu.

Konsorcium Třineckých železáren a americké CMC nabídlo za privatizaci společností Nová huť a Vysoké pece Ostrava 24,5 miliardy korun. Uskupení má rovněž zájem o společnost Vítkovice Steel. Včera o tom informoval předseda dozorčí rady Třineckých železáren Tomáš Chrenek. „Náš program počítá se stoprocentním využitím kapacit zmíněných firem. Nejvíce peněz z 24,5 miliardy půjde tudíž do jejich rozvoje,“ řekl Chrenek. Přesnou strukturu nabídky odmítl komentovat s tím, že ji nejdříve hodlá představit ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi. S tím se měl sejít včera večer. „O této schůzce nic nevím. Nabídku může podat kdokoliv,“ řekla Grégrova mluvčí Anna Stárková.

Podle Chrenka ovšem plán konsorcia nepočítá se zatěžováním státního rozpočtu. Naopak kalkuluje s tím, že nově vzniklý celek bude sídlit v České republice a bude odvádět daně.

„Neznám strukturu nabídky, takže se k ní nemohu vyjadřovat,“ reagoval generální ředitel Nové huti František Chowaniec. „Nabízíme restrukturalizaci ocelářství formou její integrace, a ne rozdrobení do jednotlivých celků,“ upozornil Chrenek. Nepřímo tak napadl konkurenční nabídku nizozemské LNM Holdings. Ta zájem o Novou huť deklarovala minulý týden. Ve své nabídce uvedla, že garantuje investice do Nové huti za 17,5 miliardy korun. Stát by měl přitom za své akcie dostat kolem půl miliardy korun. Nabídka LNM ještě není konečná, o jejím zpřesnění a vylepšení probíhají v těchto dnech jednání mezi zástupci firmy a výběrové privatizační komise.

Nizozemská firma přitom získala před ostatními zájemci o Novou huť velký náskok, neboť se jí podařilo uzavřít memorandum s největším věřitelem ocelárny IFC. Té Nová huť dluží přes osm miliard korun.

Uzavření memoranda potvrdil i náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka. „Vypořádání těchto závazků je klíč k celému podniku, dluh vůči IFC lze označit za její největší problém. Ty ostatní jsou v porovnání s tímto jen vedlejší záležitosti,“ řekl.

Podle šéfa pražského zastoupení IFC Charlese Van der Mandela jeho instituce na toto téma jednala i s Třineckými železárnami. „Za nejdůležitější však považuji, že se podařilo dotáhnout jednání s LNM Holdings,“ řekl.

Třinecké železárny a CMC se svým plánem seznámily i odboráře Nové huti. To potvrdil i místopředseda podnikové rady odborů NH Jaroslav Marek, podrobnosti jednání však nekomentoval. Naopak další odborář z Nové huti, který s ohledem na citlivost celého problému si nepřál být jmenován, upozornil, že je zvláštní, že TŽ a CMC zveřejnily svoji nabídku v této době. Tedy těsně předtím, než vyprší exkluzivita, kterou LNM získala od vlády pro jednání o prodeji Nové huti.

Třinecké železárny a CMC se původně ucházely o NH v konsorciu s US Steel Košice. „Nakonec se však rozešli ve zlém,“ upozornil odborář. Důvodem byla skutečnost, že US Steel Košice, které chtěly získat dvoutřetinový podíl v Nové huti, se nelíbila podmínka Třineckých železáren. Ty totiž požadovaly, aby každá změna v NH byla podmíněna jejich souhlasem, a to bez ohledu na to, jak velký balík akcií by vlastnily.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít