Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Barrandovské ateliéry

Prodej Barrandova zůstává v nedohlednu

Strategie, 02.09.2002

Média: Nový vlastník společnosti AB Barrandov nebude znám do konce srpna, jak se původně předpokládalo. Současný vlastník 79,9 procenta barrandovských studií, firma Moravia Steel, chtěla prodat svůj podíl do konce tohoto měsíce, celá transakce se ale nyní prodloužila.

„Jednání o vstupu nového investora ještě nejsou ukončena,“ řekl minulý týden předseda dozorčí rady Moravia Steel Tomáš Chrenek. Nedovedl ale odhadnout, kdy bude nový majitel studií znám.

Moravia Steel v květnu vyhlásila výběrové řízení na prodej svého podílu. Za prodej barrandovských studií chtěla údajně získat 1,5 miliardy korun. „Konečná suma, za kterou svůj podíl prodáme, je předmětem jednání s jednotlivými zájemci,“ uvedl Chrenek.

Společnost, která vlastní Třinecké železárny a podniká především v ocelářství, uvažuje o prodeji barrandovských studií již od roku 1998. Podle Chrenka je důvodem to, že pro Moravia Steel je hlavní činností výroba oceli, a ne filmový průmysl.

Před dvěma lety byl převod většinového balíku v AB Barrandov na spadnutí, avšak kanadské konsorcium Kodiak Group nakonec nesplatilo podle tisku požadovaných 1,3 miliardy korun. „Slíbené finanční prostředky ale Kodiak Group neshromáždil. Dnes jsme v jednání s dalšími renomovanými zájemci,“ dodal Chrenek. Jejich jména ale nesdělil. Zájem o koupi AB Barrandov potvrdila v květnu ústy svého mluvčího Martina Chalupského televize Nova.

Majetek firmy AB Barrandov netvoří jen filmová studia, ale i nemovitosti, jež s filmovou tvorbou nesouvisejí. Jsou to zejména pozemky v sousedství barrandovského areálu, ale i domy v centru Prahy, které mají podle realitních kanceláří hodnotu 400 milionů korun. Předpokládá se, že by celkové výnosy z prodeje byly vyšší, kdyby se majetek prodával odděleně.

Proti tomu ovšem protestovali minoritní akcionáři AB Barrandov, kteří se obávají, že by takový postup mohl ohrozit budoucí filmovou tvorbu na Barrandově.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít