Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Chrenek koupil od Komárka staršího bohumínské drátovny

Hospodářské noviny, 15.05.2012

Ocelářská společnost Třinecké železárny Tomáše Chrenka se dohodla se skupinou Bonatrans Group Holding na koupi závodu na výrobu drátů ŽDB Group. Včera to potvrdila mluvčí TŽ Lucie Drahošová. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Bohumínská drátovna, patřící doposud do impéria Karla Komárka staršího, má roční obrat přes tři miliardy korun. Mluvčí uvedla, že akvizice znamená pro skupinu Třinecké železárny – Moravia Steel významné posílení produktového portfolia a postavení v oblasti produkce drátů. „Drátovenská výroba v bohumínském závodě ŽDB Group má tradici dlouhou více než 125 let a její propojení s výrobou Třineckých železáren představuje strategický růst v oblasti drátovenství,“ uvedla Drahošová.

Moravia Steel se zároveň se strojírenskou společností Bonatrans Group ze skupiny Bonatrans Group Holding dohodla na užší spolupráci. Dlouhodobě tím rozšíří součinnost v dodávkách a odběrech oceli pro výrobu železničních kol a soukolí. Podle mluvčí to je počátek širší spolupráce mezi oběma skupinami.

„Záleží nám na dlouhodobém rozvoji strojírenské výroby v Bohumíně, a proto prodej bohumínského drátovenského závodu strategickému investorovi, kterým Třinecké železárny bezesporu jsou, představuje pro rozvoj této výroby nejlepší perspektivu růstu,“ uvedl člen představenstva Bonatrans Group Holding Aleš Cechel.

ŽDB Group vyrábí litinové kotle, radiátory, odlitky, dráty, ocelové kordy, ocelová lana a pružiny. Široké spektrum výrobků dodává pro automobilový, letecký, loďařský, stavební a potravinářský průmysl. „Společnost ŽDB Group nadále zůstává ve skupině Bonatrans Group Holding a bude pokračovat v rozvoji svých dalších závodů, včetně rozšíření a posílení značky Viadrus,“ uvedla Drahošová.

Bonatrans Group je významným světovým výrobcem železničních kol a dvojkolí pro osobní, nákladní i železniční dopravu. Třinecké železárny jsou největším tuzemským výrobcem oceli. Zaměstnávají téměř 6000 lidí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít