Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Třinecké železárny nakupovaly v Polsku

Hospodářské noviny, 14.01.2009

Společnost Třinecké železárny kupuje polského výrobce drátů Metalurgija. Nákup podniku s 280 pracovníky musí schválit antimonopolní úřady v Polsku a Německu, sdělila mluvčí železáren Dušana Chreneková. Hodnotu transakce ale firma nezveřejnila.

Pokud příslušné antimonopolní úřady akvizici schválí, stanou se Třinecké železárny jediným vlastníkem polské firmy.

Metalurgia sídlí v Radomsku a vyrábí zejména tažený drát a specializované výrobky z taženého drátu. Loňské tržby společnosti překročily 100 milionů zlotých (zhruba 650 milionů korun).

„Akvizice polské společnosti vhodně doplňuje naše investiční záměry v oblasti rozvoje druhovýroby. V Radomsku hodláme realizovat některé naše připravované investiční projekty,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala.

Třinecké železárny vyrábějí například válcovaný drát, kolejnice, profily, betonářskou ocel a hutní polotovary, které exportují do více než 50 zemí. Podnik zaměstnává 5400 lidí.

Firma z impéria miliardáře Tomáše Chrenka za loňský rok podle svých předběžných odhadů vytvořila hrubý zisk necelé dvě miliardy korun. Kvůli poklesu poptávky a cen to bylo o 2,5 miliardy méně. Tržby druhého největšího domácího výrobce oceli ale meziročně vzrostly – o 849 milionů na 31,675 miliar­dy korun.

Expanze do Polska je pro firmu už několikátá akvizice za poslední rok.

Loni se Třinecké železárny staly výhradním vlastníkem firmy Šroubárny Kyjov, která je velkým evropským výrobcem železničních šroubů a zaměstnává 300 lidí.

Koupily také podnik D5, který pro ně opravuje hutní stroje a dosahuje obratu kolem miliardy korun. D5 už železárny v minulosti zčásti vlastnily, později se svého podílu zbavily.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít