Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Chrenek plně ovládl Třinecké železárny, zaplatil téměř 400 milionů

ekonomika.iDNES­.cz, 20.12.2013

Společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka dokončila výkup minoritních podílů v Třineckých železárnách, největším tuzemském výrobci oceli. Napsal to internetový server Insider. Podle něj Chrenek minoritním podílníkům vyplatil přes 390 milionů korun.

Mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková potvrdila, že ve středu se uzavřela výplatní kancelář pro menšinové podíly. Vytěsňování čelí žalobě.

„Ve středu byl poslední výplatní termín,“ řekla Jurásková. Výplata minoritních podílů byla zahájena v druhé polovině září. Už dříve mluvčí uvedla, že za jednu akcii se menšinovým vlastníkům vyplácí 1815 korun, tedy o 82 korun více, než určil znalecký posudek. Chrenek minoritním podílníkům vyplatil přes 390 milionů korun, napsal Insider.

Společnosti Moravia Steel před započetím výkupu patřilo přes 90 procent akcií Třineckých železáren. Firma už dříve uvedla, že důvodem výkupu akcií je splnění zákonných požadavků, které budou platit od počátku roku 2014 a vyžadují kvůli transparentnosti jasnou a prokazatelnou vlastnickou strukturu. Akcie Třineckých železáren na majitele mají být po výkupu změněny na akcie na jméno, v listinné podobě zůstanou.

Někteří menšinoví akcionáři se kvůli ceně akcií, kterou jim při vytěsnění nabídla Moravia Steel, obrátili prostřednictvím internetového projektu Hromadné žaloby.cz na soud. Insider napsal, že k žalobě se připojilo 66 minoritních akcionářů a kauza se dostane před soud příští rok. Mezi žalujícími je podle serveru také specialista na minoritní podíly Aleš Hodina, který za férové protiplnění považuje 4 000 korun za akcii.

Třinecké železárny loni vykázaly zisk 793 milionů korun, což bylo o 584 milionů méně než v roce 2011. Vyrobily 2,49 milionu tun oceli, což představuje 49 procent české produkce. Firma zaměstnává téměř 6 000 lidí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít