Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Tomáš Chrenek a Stanislav Gross

Jak zbohatl Gross? Záhada desetiletí

Mladá fronta Dnes, 26.09.2007

„Proč jsem mu prodal akcie? Standa měl zájem podnikat…“

Praha – Náhlé zbohatnutí Stanislava Grosse je jednou z největších ekonomických záhad posledních let.

Bývalý premiér se téměř ze dne na den stal třicetiprocentním vlastníkem velké energetické firmy Moravia Energo. Tržní hodnota této firmy se odhaduje na miliardu korun, a na Grosse by tak připadal podíl 300 milionů. Jak, proč a za kolik akcie koupil? Přestože ho k vysvětlení transakce vyzývají i jeho spolustraníci z ČSSD, Gross na to odmítá odpovědět.

MF DNES v pondělí zjistila, že Gross získal akcie od Roberta Sýkory, svého známého z ČSSD a bývalého náměstka ministra průmyslu. Sýkora to včera potvrdil.

Podle dostupných informací prodal Grossovi své akcie zhruba za třicet milionů. Proč dal bývalý náměstek Grossovi tak výhodnou cenu, když je hodnota podílu několikanásobná? Sýkora tvrdí, že neměl dobré vztahy s většinovým vlastníkem, ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem, a tak se rozhodl z firmy odejít. „Standa měl zájem podnikat, mohl do firmy přinést něco nového,“ říká Sýkora. Podle něj to vypadalo, že Gross bude mít s Chrenkem „přátelštější vztahy“. A to je další záhada. Chrenek tvrdí, že až dosud neměl o tom, že je jeho společníkem právě Gross, ani tušení. Proč by měli mít přátelštější vztahy, tak není jasné.

Všichni tři zúčastnění – expremiér, bývalý náměstek i magnát – se shodnou na jediném: v žádném případě prý nešlo o úplatek ani provizi za pomoc od státu pro Chrenkovy Třinecké železárny. Protikorupční policie, která by mohla prověřit Grossovu finanční operaci, se případem nezabývá. „Zatím to neprověřujeme. Není ale vyloučeno, že se situace změní podle toho, jaké informace budou k dispozici,“ řekla mluvčí útvaru Alena Vokráčková.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít