Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Na Ostravsku roste soukromá nemocniční síť

Mladá fronta Dnes, 01.04.2005

Ostrava – V průmyslovém severomoravském Třinci během několika let v tichosti vyrostla největší domácí soukromá skupina specializovaná na podnikání ve zdravotnictví.

Společnost Euromednet, která patří soukromé třinecké Nemocnici Podlesí a vlastnicky či manažersky kontroluje dalších deset nemocnic, poliklinik a specializovaných zdravotnických pracovišť na Moravě a ve Slezsku, včera oznámila koupi dalších dvou zdravotnických zařízení – Nemocnice Bruntál a Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě.

Roční tržby celé skupiny se tak přiblíží třem miliardám korun. Jen Vítkovická nemocnice je velikostí srovnatelná například se státní pražskou Fakultní nemocnicí Bulovka. S novými nemocnicemi disponuje nyní skupina devatenácti stovkami lůžek a zaměstnává přes 3700 zdravotníků.

Nemocnice Podlesí bývala závodní nemocnicí místních železáren. V roce 1993 ji privatizovala skupina tamních lékařů a dnes v ní má majetkový podíl také třinecký ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Nemocnice Podlesí se stala špičkovým pracovištěm specializovaným na nemoci srdce a cév. „V každém našem zařízení se snažíme podobně najít stěžejní obor a vytvořit specializované centrum s nadregionální působností,“ říká šéf Euromednetu Marek Potysz, lékař, který je od počátku jednou z vůdčích osobností skupiny.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít