Zdravotnictví
Nemocnice proměnil miliardář Chrenek ve zlatý důl. Chce ho pro sebe?
Je to jen shoda okolností, nebo ostravská korupční kauza Dědic přiměla miliardáře Tomáše Chrenka k razantním změnám v Agelu?
Společnost provozuje řadu nemocnic a dalších zdravotnických firem v Moravskoslezském kraji, ale i jinde. Vydělává stamiliony. A také jí se dotkla kauza spojená s korupcí ostravských veřejných zakázek, která zřejmě odstartovala velké personální změny v Agelu.
Jejich výsledkem je to, že podnikatel Chrenek, který si před deseti lety koupil od místních lékařů prvních pár akcií a dnes už vlastní tři čtvrtiny mateřské firmy Agel, ji nyní řídí celou sám nebo prostřednictvím svých vyvolených. Lidé, kteří už se mu nehodí, chtě nechtě končí – včetně druhého akcionáře.
MF DNES už před měsícem informovala o tom, že v Agelu skončili oba vrcholoví manažeři distribuční firmy Martek Medical obvinění (stejně jako firma) z poskytování úplatků Dědicově firmě Business Advisor za vítězství v zakázce pro Městskou nemocnici Ostrava.
Strohá informace o změnách
„Úplatky jsme nedali,“ tvrdí jeden z nich, Roman Gavanda. Vinu popírá i jeho bývalý kolega z Agelu Tomáš Dohnal, stejně tak jako další manažeři z jiných firem včetně samotného lobbisty Martina Dědice, který měl podle policie ovlivňovat výsledky výběrových řízení a za to brát milionové úplatky.
Gavanda ani Dohnal nechtěli odchod z Agelu příliš komentovat. A bobříka mlčení držela i firma.
Nicméně teď se ukazuje, že odchodem dvou lidí změny nekončí. Naopak. Dočasná tisková mluvčí Radka Miloševská (nečekaně se totiž rozhodla odejít i její předchůdkyně) vydala v pátek strohou informaci o změnách v dozorčí radě.
„Z pozice místopředsedy dozorčí rady na vlastní žádost odstoupil MUDr. Martin Polach, MBA. Z pozice člena dozorčí rady byl valnou hromadou odvolán MUDr. Filip Horák, MBA. Novým členem se stal Mgr. Jakub Kotrba,“ uvedla mluvčí Agelu Miloševská.
Nikdo se nechce moc vyjadřovat
Dodala, že o změnách rozhodla valná hromada 5. srpna a souvisejí s novou strategií firmy. Žádné podrobnosti o tom, kam chce společnost směřovat, ale neuvedla.
Co tedy mají čekat pacienti a tisíce zaměstnanců Agelu? To není jasné ani z odpovědí samotného Tomáše Chrenka, který redakci písemně odpověděl na pár otázek.
„Společnost Agel je stabilním poskytovatelem zdravotní péče. Realizované personální změny mají jednoznačně za cíl rozšíření a zkvalitnění péče poskytované našim pacientům,“ uvedl Chrenek místo konkrétní odpovědi na otázku týkající se strategie.
Ke změnám v Agelu se moc nechtějí vyjadřovat ani ti, kterých se dotkly. Buď nezvedají telefony, nebo jsou více než struční.
„Nevím, proč mě odvolali. Měl jsem zůstat nejméně do konce roku. Změnu jsem zjistil z programu valné hromady,“ přiznal překvapený Filip Horák, který na jaře rezignoval na funkci generálního ředitele celého Agelu. „Teď už vidím svoji budoucnost jinde,“ říká.
Strach v Agelu? Ne, firma je stabilizovaná, říká Chrenek
Ještě víc než jeho rychlý konec překvapuje odchod minoritního akcionáře Martina Polacha. Ten ale zatím s redakcí nekomunikuje. „Nedivíme se. V nejvyšších patrech Agelu vládne strach. Jde o rozkol mezi akcionáři. Nejdříve odešli ti, s nimiž Polach spolupracoval, pak i on,“ tvrdí různí lidé s podmínkou utajení jména.
Chrenek odmítá, že v Agelu panuje atmosféra strachu. „Firma je stabilizovaná,“ říká.
Polach byl takřka u vzniku společnosti. V roce 1993 sedm lékařů zprivatizovalo závodní nemocnici Třineckých železáren. Začali ji měnit v moderní Nemocnici Podlesí, která je dnes vlajkovou lodí Agelu, a kupovali další zařízení. Polach se asi po třech letech stal spolumajitelem rozvíjející se společnosti. Jako jediný dodnes neprodal svých 25 procent akcií mateřské firmy Agel. Dosud měl díky tomu vliv na chod celé skupiny, byl v orgánech řady firem. Nyní ale rezignoval na vše.
Podle mínění některých lidí je rozkol mezi akcionáři, dříve velkými přáteli, tak velký, že už právníci obou jednají o prodeji akcií.
Chrenek: Své akcie určitě neprodám
„Slyšel jsem, že Polach nabídl Chrenkovi, že od něj akcie koupí. Ale když v Agelu skončil, tak spíš Chrenek bude chtít koupit jeho akcie. Získá tak pro sebe celé impérium, které už stejně ovládá,“ míní lidé, kteří byli nebo jsou s Agelem spjati. Míní, že na odkup potřebuje Chrenek peníze, které získá prodejem jiných akcií, třeba železáren.
Polach situaci nekomentuje. Tomáš Chrenek však na tyto spekulace zareagoval jasně: „Nikdy jsem neuvažoval o prodeji mých aktiv ani ve skupině Moravia Steel, která vlastní Třinecké železárny, ani ve skupině Agel. Kategoricky vylučuji jejich prodej i do budoucna,“ říká. A popírá i nákup čtvrtiny Agelu: „O akcie Martina Polacha nemám zájem a neusiluji o jejich odkup.“
Personální změny podle něj souvisí s vyššími požadavky společnosti na odbornou způsobilost těch zaměstnanců, kteří byli z funkcí odvoláni. „Bylo by demotivující pro ostatní, kdyby měli některé nekompetentní vedoucí,“ líčí Chrenek.
Manažeři mu oponují. „O naší odbornosti vypovídají úspěšné výsledky. Osobně jsem vyvedl ze ztráty pět nemocnic na Moravě včetně krnovské a Podhorské v Bruntále i Rýmařově,“ říká Roman Gavanda.
„Mým vysvědčením jsou výsledky firmy i spokojenost lidí s nemocnicemi, které jsem řídil jako generální ředitel a současně šéf dozorčích rad,“ dodal Horák.